Iran: Telewizja przewiduje porażkę wyborczą zwolenników prezydenta

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Wyników piątkowych wyborów parlamentarnych w Iranie jeszcze nie podano, ale państwowa telewizja PressTV stwierdziła, że zarysowuje się druzgocąca porażka prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

PressTV poinformowała, że około trzech czwartych wyborców głosowało na przeciwników Ahmadineżada, skupionych wobec przewodniczącego parlamentu Alego Laridżaniego, blisko związanego z najwyższym przywódcą duchowo-politycznym ajatollahem Alim Chameneim.

Obóz Laridżaniego zdobył według PressTV co najmniej 112 z 290 miejsc w parlamencie. Natomiast zwolennicy Ahmadineżada zapewnili sobie na razie zaledwie 10 mandatów. Były to pierwsze wybory od czasu krwawo stłumionych protestów po wyborach prezydenckich w 2009 roku.

Organizacje praw człowieka, takie jak Human Rights Watch, podkreślały, że wybory nie będą ani wolne, ani sprawiedliwe, m.in. ze względu na zdyskwalifikowanie przez władze setek kandydatów. Z kolei przywódcy opozycji albo nie mogą startować w wyborach, gdyż odsiadują wyroki, albo bojkotują głosowanie, uznając je za farsę. Kampania wyborcza trwała w Iranie zaledwie tydzień.

W wyborach do jednoizbowego Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego wystartowało 3444 spośród zgłoszonych 5395 kandydatów. Decyzję taką podjęła Rada Strażników Rewolucji, która może zgłaszać weto wobec kandydatur.

Kandydaci zamierzający ubiegać się o mandat musieli się najpierw zarejestrować w ministerstwie spraw wewnętrznych i przejść postępowanie sprawdzające. Gdy uzyskali wynik pozytywny, musieli jeszcze otrzymać zgodę Rady Strażników.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Politycy twierdzą, że złożona z sześciu duchownych i sześciu prawników Rada odrzuciła wielu zwolenników Ahmadineżada, zmuszając go do sięgnięcia po młodszych kandydatów, mało znanych na politycznej scenie.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook