Iran i Turcja stworzą potęgę na Bliskim Wschodzie

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Prezydent Turcji Abdullah Gul spotkał się z Najwyższym Przywódcą Iranu Ajatollahem Alim Chameneim w ramach swojej wizyty w Teheranie. Gul przebywa z wizytą w Iranie na zaproszenie Mahmouda Ahmadinedżada. To pierwszy turecki prezydent z wizytą w tym kraju od dziewięciu lat.

Prezydent Gul powiedział na wspólnej konferencji, że obydwa kraje poczyniły ważne decyzje w kwestiach wspólnych interesów. Podkreślił braterskie, historyczne i kulturowe stosunki pomiędzy obydwoma krajami. Odniósł się też do wydarzeń na Bliskim Wschodzie przypominając, że „jesteśmy świadkami dużych zmian w naszym regionie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w świecie islamskim”. Zdaniem prezydenta Turcji kraje powinny wprowadzać reformy polityczne i gospodarcze w zgodzie z oczekiwaniami ich obywateli.

Abdullah Gul
Abdullah Gul

Prezydent Iranu natomiast zapewnił, że obydwa kraje mają podobne poglądy na spokój w regionie, bezpieczeństwo i rozwój, dodając, że współpraca pomiędzy Iranem i Turcją przekształci region w gospodarczą, polityczną i kulturową potęgę.

Ahmadinedżad podziękował również „tureckiemu prezydentowi za stanowisko jego kraju w sprawie praw nuklearnych Iranu”. Ministrowie spraw zagranicznych obydwu krajów ustalili wspólnie mapę drogową dla dalszych negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

JW na podst. MEMRI

thememriblog.org

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook