Iran i Turcja stworzą potęgę na Bliskim Wschodzie

Abdullah Gul
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Prezydent Turcji Abdullah Gul spotkał się z Najwyższym Przywódcą Iranu Ajatollahem Alim Chameneim w ramach swojej wizyty w Teheranie. Gul przebywa z wizytą w Iranie na zaproszenie Mahmouda Ahmadinedżada. To pierwszy turecki prezydent z wizytą w tym kraju od dziewięciu lat.

Prezydent Gul powiedział na wspólnej konferencji, że obydwa kraje poczyniły ważne decyzje w kwestiach wspólnych interesów. Podkreślił braterskie, historyczne i kulturowe stosunki pomiędzy obydwoma krajami. Odniósł się też do wydarzeń na Bliskim Wschodzie przypominając, że „jesteśmy świadkami dużych zmian w naszym regionie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w świecie islamskim”. Zdaniem prezydenta Turcji kraje powinny wprowadzać reformy polityczne i gospodarcze w zgodzie z oczekiwaniami ich obywateli.

Abdullah Gul
Abdullah Gul

Prezydent Iranu natomiast zapewnił, że obydwa kraje mają podobne poglądy na spokój w regionie, bezpieczeństwo i rozwój, dodając, że współpraca pomiędzy Iranem i Turcją przekształci region w gospodarczą, polityczną i kulturową potęgę.

Ahmadinedżad podziękował również „tureckiemu prezydentowi za stanowisko jego kraju w sprawie praw nuklearnych Iranu”. Ministrowie spraw zagranicznych obydwu krajów ustalili wspólnie mapę drogową dla dalszych negocjacji w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

JW na podst. MEMRI

thememriblog.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze