Hiszpański pociąg połączy święte miejsca islamu

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dwa święte miejsca islamu – Mekka i Medyna zostaną połączone hiszpańską koleją. Trasa licząca 450 km zajmie pielgrzymom dwie i pół godziny.

Superszybkie pociągi AVE będą kursowały tam z prędkością do 320 km na godzinę.Grupa jedenastu hiszpańskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych podpisała w sobotę w Rijadzie z Saudyjską Organizacją Kolejową umowę wartą 6 miliardów 737 milionów euro. W kontrakcie uczestniczą także dwa przedsiębiorstwa saudyjskie.

Umowa obejmuje zbudowanie linii kolejowej łączącej oba święte miasta islamu i dostarczenie 35 hiszpańskich pociągów wielkiej szybkości typu AVE, każdy złożony z 13 klimatyzowanych wagonów przystosowanych do eksploatacji w klimacie pustynnym, w wysokich temperaturach.

Kontrakt przewiduje także dostarczenie przez Hiszpanię 20 dalszych składów kolejowych tego typu.

Pierwsi pielgrzymi pojadą koleją w przyszłym roku

Saudyjskie towarzystwo kolejowe zakłada, że hiszpańskie pociągi AVE będą przewozić rocznie 2,5 miliona wiernych odbywających pielgrzymki między Medyną a Mekką. Pierwsze pociągi ruszą we wrześniu 2013 roku.

Hiszpańskie przedsiębiorstwa, m.in. państwowe linie kolejowe RENFE, mają zapewnione w umowie, że to one przez 7 do 17 lat będą wykonywały obsługę techniczną i eksploatacyjną linii kolejowej Medyna-Mekka.

Więcej na: tvn24.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook