Wiadomość

Hiszpania: niedoszły zamachowiec aresztowany

Kadr z zatrzymania dżihadysty. Twitter.

Hiszpańscy funkcjonariusze aresztowali dżihadystę planującego zamach na turystów. W wyniku operacji antyterrorystycznej wspomaganej przez FBI udało się zatrzymać muzułmańskiego ekstremistę. 26-letni Marokańczyk, opisany przez policję jako będący w „zaawansowanym stanie radykalizacji islamskiego dżihadu” został zatrzymany w katalońskim mieście Girona.

Sędzia, który wydał decyzję o aresztowaniu mężczyzny na czas trwania śledztwa, napisał w orzeczeniu, że podejrzany o terroryzm wyraził zainteresowanie nabyciem broni w celu przeprowadzenia ataku na plaże w słynnym kurorcie Costa Blanca, tłumnie odwiedzanym przez zagranicznych turystów.

Prasa ujawniła, że dżihadysta miał zamiar nagrać atak i zamieścić go na portalach społecznościowych prowadzonych przez zwolenników ISIS (Państwo Islamskie). Wyszukiwał w tzw. darknecie informacje potrzebne do produkcji materiałów wybuchowych, podobnych do tych, które zostały użyte przez terrorystów, którzy przeprowadzili zamachy na barcelońskim deptaku Las Ramblas i w niedalekim Cambrils w sierpniu 2018 roku.

Źródła hiszpańskiego MSW podały również, że podejrzany regularnie oglądał filmy z islamskimi atakami w Europie. 18 razy obejrzał filmik, na którym nożownik zadaje rany pasażerom pociągu, aby „poprawić swoją technikę” ataku.

„Mężczyzna był w zaawansowanym stadium radykalizacji dżihadu. Jego profil psychologiczny należy uznać za brutalny i agresywny. Utrzymywał aktywne profile na różnych platformach mediów społecznościowych i używał darknetu, aby móc zrealizować swoje plany terrorystyczne. Używał również internetu, aby pokazać swoje poparcie dla ISIS i dotrzeć do instrukcji dotyczących nabycia broni, jej użycia i produkcji materiałów wybuchowych. Śledczy potwierdzili również, że oglądał zapisy filmowe ataków ekstremistów islamskich w Europie. Tego samego dnia, w którym został aresztowany, przeprowadził internetowe wyszukiwania na temat tego, jak wykonywać pchnięcia nożem czy ataki z użyciem broni palnej” – powiedział rzecznik hiszpańskiej policji.

Islamista został aresztowany dwie godziny przed tym, jak inny terrorysta zranił księdza i zabił kościelnego w Algeciras.