Hamas może zapanować nad Zachodnim Brzegiem

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Khaled Abu Toameh

*****

Hamas wciąż działa na Zachodnim Brzegu pod przykrywką setek islamskich organizacji i instytucji charytatywnych.

Wycofanie sił Izraela z jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu, w obecnych warunkach, osłabi Autonomię Palestyńską i prawdopodobnie doprowadzi do jej upadku, torując radykałom drogę do władzy. Ci, którzy uważają, że Hamas i inne ugrupowania islamskie nie mają silnej pozycji na Zachodnim Brzegu, są kompletnie oderwani od rzeczywistości. To prawda, że grupy te są pozbawione broni i amunicji na tamtym terenie, ale wciąż cieszą się dużym poparciem wśród Palestyńczyków.

Na razie koordynacja bezpieczeństwa między Izraelem a Autonomią Palestyńską skupia się na powstrzymaniu przejęcia Zachodniego Brzegu przez muzułmańskich fundamentalistów.

Również Jordańczykom zależy, aby we współpracy z Izraelem osłabić rosnącą władzę fundamentalistów w tej newralgicznej strefie. W ciągu ostatniej dekady, Izrael i Jordania ściśle współpracują dla powstrzymania islamskiego tornada pustoszącego Zachodni Brzeg. Wysiłki te dotąd skutecznie udaremniały próby stworzenia tam komórek terrorystycznych przez ekstremistów.

Autonomia Palestyńska, zaniepokojona rosnącym zagrożeniem, toczy zażartą walkę przeciwko zwolennikom Hamasu i innym lokalnym grupom radykałów. Siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej oraz Siły Obronne Izraela (IDF) schwytały tysiące podejrzanych fundamentalistów.

Dzięki informacjom wywiadowczym dostarczonym przez władze Autonomii Palestyńskiej, wielu zwolenników Hamasu przebywa teraz w areszcie administracyjnym w Izraelu. Zatrzymani są przetrzymywani bez procesu, aby nie przysparzać kłopotów władzom Autonomii.

Jednak pomimo zastosowania tych radykalnych środków bezpieczeństwa, Hamas i jego sojusznicy powiększają swoją władzę na Zachodnim Brzegu. Hamas nadal działa tam pod przykrywką setek islamskich organizacji i instytucji charytatywnych. Ruch ma również silną pozycję na większości tamtejszych wyższych uczelni palestyńskich, gdzie jego zwolennicy działają pod nazwami Islamic Bloc oraz Islamic Union. Hamas sprawuje także bezpośrednią i pośrednią kontrolę nad wieloma tamtejszymi meczetami, mimo wysiłków podejmowanych przez Autonomię Palestyńską, aby „wyzwolić” te święte miejsca.

Jednakże Hamas nie jest jedyną bardzo aktywną grupą islamską na Zachodnim Brzegu. W ostatnich latach, konkurencję dla niego stanowi Hizb-ut-Tahrir [Partia Wyzwolenia], pan-islamska międzynarodowa organizacja dążąca do zjednoczenia wszystkich muzułmanów w ramach państwa islamskiego, czyli kalifatu, z obowiązującym prawem islamskim. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w Ramallah i Hebronie Hizb-ut-Tahrir zorganizowała dwie duże manifestacje wzywające do islamskiego kalifatu i przyciągnęła dziesiątki tysięcy zwolenników. Ani Izrael, ani Autonomia Palestyńska nie potrafili powstrzymać tych manifestacji.

Hamas, Hizb-ut-Tahrir i ich politycznych i ideologicznych sojuszników na Zachodnim Brzegu ośmieliła Arabska Wiosna, który umożliwiła Bractwu Muzułmańskiego dojście do władzy w wielu krajach arabskich, w tym Tunezji i w największym kraju arabskim, Egipcie. Organizacje te rozzuchwaliło również pozorne powstanie islamskiego emiratu na Synaju, obok tego, który już istnieje w sąsiedniej Strefie Gazy.

Jedynym sposobem powstrzymania Hamasu i inne grup radykałów przed przejęciem władzy na Zachodnim Brzegu jest usprawnienie koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa między Izraelem a Autonomią Palestyńską i Jordanią. Bez tego Zachodni Brzeg szybko stanie się emiratem.

Tłumaczenie Agaxs http://www.gatestoneinstitute.org/3281/west-bank-islamic-emirate

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook