Czy Islamiści musza rządzić na sposób dyktatorski?

Gülen, Erdoğan, Gül
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Daniel Pipes

*****

Niedawne odsunięcie od władzy Mohameda Morsiego ze stanowiska prezydenta Egiptu jest dobrym momentem by porównać go z jego tureckim odpowiednikiem, premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Ich kariery różnią się w kilku kluczowych punktach:

  • zaskakujący brak ekonomicznych umiejętności Morsiego kontra doskonałe zarządzanie ekonomią przez Erdoğana
  • narzucanie islamistycznych praw zbyt szybko i zbyt szeroki kontra narzucanie ich powoli, w mały turach przez całą dekadę
  • zainspirowanie największych politycznych protestów w historii kontra zwycięstwo w trzech wyborach przy coraz większej przewadze procentowej
  • antagonizowanie biurokracji państwowej kontra cierpliwe jej omijanie

Mówiąc w skrócie: Morsi jest tak niekompetentny jak Erdoğan jest zdolny.

Gülen, Erdoğan, Gül
Gülen, Erdoğan, Gül

Poza tymi różnicami Erdoğan i Morsi nawzajem się podziwiają i łączą ich dwie główne cechy: chcą, by w ich krajach panował szariat, prawo islamu i obaj mają autokratyczne tendencje – przez które upadł Morsi i może też upaść Erdoğan.

Zastanawiam się więc: czy ich wspólna antydemokratyczna pogarda dla opozycji jest tylko przypadkiem? Czy też odzwierciedla cechy ich politycznych formacji (odpowiednio różnych partii tworzących Necmettin Erbakan i Bractwa Muzułmańskiego)? Czy też pokazuje coś, co jest po prostu cechą ruchu islamistycznego?

Skłaniam się do wniosku, że jest to cecha ruchu… lecz niektórzy islamiści w Turcji, kraju o najbardziej wysublimowanym ruchu islamistycznym na świecie, zdają się stawać mniej i mniej autokratyczni. Prezydent, Abdullah Gül i lider głównej tureckiej organizacji islamistycznej Fethullah Gülen, zdecydowanie odchodzą od dyktatorskiej mentalności. Ostrożność i demokratyczne wyczucie Güla w odpowiedzi na protesty w parku Gezi mogą uczynić z niego następcę Erdoğana. To, w jaki sposób Gül i Gülen odpowiedzą na coraz bardziej błędne postepowanie Erdoğana będzie miało najprawdopodobniej poważne konsekwencje dla ruchu islamistycznego. Warto zwracać uwagę na tą dwójkę.

 

Źródło: http://pl.danielpipes.org/blog/2013/07/czy-islamisci-musza-rzadzic-na-sposob-dyktatorski

Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook