Cameron zaczyna zwalczać ekstremizm

W noworocznym orędziu David Cameron przyrzekł koniec ustępowania islamistycznemu ekstremizmowi i zażądał, żeby każdy w Wielkiej Brytanii okazał „lojalność” krajowi i jego wartościom.

Rząd, policja i służby bezpieczeństwa są przerażone radykalizacją młodych Brytyjczyków przez  Państwo Islamskie w sieci. Co najmniej 700 Brytyjczyków wyjechało walczyć do Syrii i Iraku, a około połowa z nich wróciła do domu.

Komentarz premiera poprzedza publikację analizy sposobów promowania integracji w społecznościach odciętych od reszty społeczeństwa. Analiza przeprowadzona przez urzędnika państwowego Louisa Caseya ma dostarczyć społeczności muzułmańskiej kilka „twardych prawd” i wprowadzić nowe zasady.

W filmie zamieszczonym na stronie Downing Street, Cameron powiedział, że ekstremizm jest poważnym problemem społecznym, którym zamierza się zająć. Już wcześniej ostrzegał o niebezpieczeństwie dla Wielkiej Brytanii, które stanowią ci, którzy „po cichu tolerują” ekstremistyczną ideologię ISIS, choć jawnie nie wspierają przemocy.

Nienawiścią, która powoduje, że ludzie zwracają się przeciwko swojemu krajowi, a nawet zmienia ich w ekstremistów-morderców. Chcę, żebyśmy się dobrze zrozumieli: nie pokonacie nas” –  powiedział Cameron w orędziu. – „I nie będziemy się konfrontować tylko z przemocą i terrorem. Zajmiemy się leżącą u ich podstaw trującą narracją krzywdy i rozgoryczenia. „Weźmiemy się poważnie za tych, którzy tworzą warunki dla rozwoju tej narracji. I będziemy pewniejsi, w rzeczy samej będziemy się rozkoszować naszym sposobem życia. Bo jeśli chodzicie po naszych ulicach, uczycie się w naszych szkołach, korzystacie z [dobrodziejstw] naszego społeczeństwa, musicie zobowiązać się do przestrzegania naszych wartości: wolności, tolerancji, odpowiedzialności, lojalności”.

Cameron zidentyfikował zwalczanie ekstremizmu jako jedno z „wielkich wyzwań naszych czasów”, wraz z ubóstwem, mobilnością społeczeństwa i gospodarką mieszkaniową. Powiedział, że kraj jest w trakcie „dekady naprawczej”, w czasie której chciałby przekształcić społeczeństwo, budując silną gospodarkę.

Cameron już wcześniej, w lipcu ostrzegał, że młodzi muzułmanie mogą zwracać się do terroryzmu, ponieważ dorastają w izolowanych społecznościach i nie są „wierni” krajowi. Mówił, że niektórzy młodzi ludzie wyznania islamskiego są podatni na „trującą” propagandę.

W ubiegłym roku Khalid Mahmood, poseł Partii Pracy, twierdził, że aż 2000 Brytyjczyków walczy u boku islamskich terrorystów w Syrii i Iraku – co najmniej trzy razy więcej niż podają oficjalne szacunki.

 

Xsara na podstawie: http://www.dailymail.co.uk

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign