Bałkany mają problem z ISIS

Państwa bałkańskie mają coraz większy problem z terrorystami Państwa Islamskiego, którzy wracają z Syrii i Iraku, pisze w “Polsce Zbrojnej” slawista Robert Sendek.

Szacuje się, że na Bałkanach jest około 400 tysięcy zwolenników Państwa Islamskiego. Z tych terenów mogło wyjechać ponad 1000 osób do walki w Syrii i Iraku, z samego Kosowa 300 osób. Teraz część z nich może powracać, bo zginęło według różnych opinii od 25 do 30% ogólnej liczby terrorystów. Od czasu wojen w Jugosławii, Bośnia ma problem z salafickimi dżihadystami osiedlającymi się na jej terytorium. Członkowie tych ugrupowań radykalizują inne osoby i przemieszczają się w rejony konfliktów.

Albania, jako kraj NATO znajdujący się na przecięciu szlaków z trzech kontynentów, postuluje otworzenie ośrodka analitycznego NATO, monitorującego dżihadystów i osoby zradykalizowane. Chodzi m.in. o przeprowadzenie badań nad ich procesem radykalizacji, by uprzedzić przyszłe wydarzenia. Podobne ośrodki istnieją we Włoszech i w Turcji, co może być powodem trudności z realizacją projektu w Albanii. (j)

więcej Polska Zbrojna

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wojcik

Jan Wojcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wszystkie odloty Farida Hafeza

Francja: “Ręce precz od mojego nauczyciela”

Niemieccy Zieloni: “Islamizm jest zagrożeniem”