Z Trynidadu też chcą do dżihadu

Tureckie gazety podały w poniedziałek, że dziewięciu mieszkańców Trynidad i Tobago zostało aresztowanych, kiedy policja schwytała mężczyznę, który miał przeszmuglować ich do Syrii, by dołączyli do ISIS.

Przemytnik trafił do aresztu, a dziewięcioro Trynidadczyków zostanie poddanych procedurze deportacji.

Trynidad i Tobago leżące na Karaibach kojarzą się raczej z palmami, słoneczną plażą i drinkami i mało kto może uwierzyć, że także mieszkańcy tego kraju chcieliby brać udział w dżihadzie w spalonej słońcem pustynnej Syrii.

To jednak nie pierwszy raz kiedy mieszkańcy Trynidad i Tobago powiązani z Państwem Islamskim są zatrzymywani przez tureckie siły bezpieczeństwa. W styczniu tego roku dziennik Hurriyet poda, że czterech mieszkańców karaibskiej wyspy było wśród 961 zagranicznych członków terrorystycznej organizacji schwytanych przez tureckie służby.

W kwietniu rząd Trinidad i Tobago podjął decyzję, że rodziny mężczyzn i kobiet, którzy udali się do Syrii walczyć po stronie ISIS są uznawane za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Poseł opozycji twierdził, że około czterystu osób zostało zindoktrynowanych, zradykalizowanych i przeszkolonych przez ISIS.

Wyznawcy islamu to 5-8% prawie 1,5-milionowej populacji wyspy. Chociaż pierwsi z nich pojawili się jako niewolnicy z Afryki lub też uwolnieni przez brytyjską flotę z niewolniczych statków, to większość dzisiaj ma pochodzenie południowoazjatyckie w związku z niewolniczą pracą Hindusów na plantacjach trzciny cukrowej i kakao.

Sprawa karaibskich dżihadystów pokazuje zasięg i wpływ sieci rekrutujących zwolenników dżihadu na całym świecie. ISIS przygotowało w 2015 specjalny materiał propagandowy dotyczący mieszkańców wysp, w którym terroryści z Trynidad i Tobago opowiadają o tym jak muzułmanie wzajemnie troszczą się o siebie, jak ich dzieci uczą się angielskiego, matematyki i islamu w szkołach prowadzonych przez terrorystów. (j)

źródło: Jamaica Observer

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy