Bułgarska Cerkiew prawosławna beatyfikowała ofiary powstania w 1876

Ludobójstwo w Bataku
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Bułgarska Cerkiew prawosławna beatykikowała niedzielę ofiary powstania antytureckiego w 1876 r. z dwóch miejscowości – Batak i Nowo Seło – gdzie wojska tureckie traktowały miezkańców ze szczególnym okrucieństwem.

Uroczystą mszę, poprzedzoną całonocnym czuwaniem przed ikonami nowych błogosławionych, celebrował w soborze pod wezwaniem Aleksandra Newskiego w Sofii patriarcha bułgarski Maksym.

Jest to jest pierwsza od 47 lat beatyfikacja dokonana przez bułgarską Cerkiew. Proces trwał cztery lata. Chociaż beatyfikacja wymaga dowodów na dokonanie się cudu, Święty Synod uznał, że mieszkańcy miejscowości Batak i Nowo Seło, którzy odmówili przejścia na islam i wybrali śmierć jako chrześcijanie, udowodnili swoją niezłomną wiarę i mogą być beatyfikowani. Uznano ich za męczenników za wiarę.

Ludobójstwo w Bataku
Ludobójstwo w Bataku

Świętem nowych męczenników będzie 17 maja – dzień, w którym w 1876 r. kilkuset otoczonych w cerkwi „Sweta Nedelia” przez wojska tureckie powstańców i mieszkańców Bataku spalono żywcem, a od 3 do 5 tys. osób, w tym kobiet i dzieci, którzy odmówili przyjęcie islamu, zgładzono. We wsi Nowo Seło (obecnie Aprilci) spalono klasztor, w którym zakonnice ukryły powstańców.

Więcej na: gazeta.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze