Imigranci znikają z Bułgarii

Obóz dla imigrantów w Harmanli, Bułgaria
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Najnowszy raport opublikowany przez bułgarskie ministerstwo spraw wewnętrznych ujawnia, że z Bułgarii „zniknęły” tysiące migrantów.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy tysiące migrantów „zniknęło” z bułgarskich ośrodków prowadzonych przez MSW i Agencję ds. Uchodźców. Tymczasem UE naciska na Bułgarię, żeby przyjęła z powrotem 10 000 osób.

Mimo zaostrzonych kontroli na granicy, a nawet zamknięcia granicy z Serbią, migranci z pomocą przemytników uciekli do krajów Europy Zachodniej. Według oficjalnych statystyk w 2017 roku kraj opuściło 2210 obcokrajowców – w samym lutym było ich 903. Nie przeszkodziła im w tym nawet długa i sroga zima z dużymi opadami śniegu.

Od początku marca 2017 roku Bułgarię opuściło łącznie 387 osób. W ubiegłym tygodniu bułgarska policja zatrzymała w Sofii i w okolicy Dragoman dziesiątki nielegalnych migrantów z Afganistanu. Raport stwierdza, że mimo zamknięcia granicy serbsko-bułgarskiej oraz zaostrzenia kontroli granicznych w państwach UE nielegalny transport ludzi w kraju kwitnie. Obozy dla uchodźców opustoszały. Pod koniec września 2016, w wyniku aresztowań nielegalnych migrantów, w obozach było zajętych 59% miejsc. Obecnie odsetek ten wzrósł do 86%.

„Mało prawdopodobne, że jest to możliwe bez pomocy policjantów i osób na wysokich stanowiskach rządowych, ale ujawnione do tej pory przypadki korupcji można policzyć na palcach jednej ręki” donosi raport.

Głównym kierunkiem nielegalnych migracji jest Serbia. W 2016 roku na granicy z tym krajem zatrzymano 9025 osób, W 2017 było to już 481. We wrześniu 2016 roku łącznie 81 osób zatrzymano na granicy z Rumunią, sześć miesięcy później zatrzymań było już tylko 6.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Jak podał doroczny raport Agencji ds. Uchodźców, na mocy unijnego rozporządzenia Dublin II z 2016 roku Bułgaria otrzymała nakaz ponownego przyjęcia 11 545 osób. Powróciły 624 osoby, a dodatkowo Bułgaria przyjęła 29 uchodźców przeniesionych z Grecji.

W 2016 roku większość wniosków o przyznanie azylu w Bułgarii złożyli Afgańczycy; było to 45% wszystkich aplikacji (19 418). Drugą największą grupą byli Irakijczycy 5345, natomiast Syryjczycy złożyli tylko 260 aplikacji. Łącznie w 2016 roku było 19 418 wniosków o azyl, o 5% mniej niż w 2015. Agencja wydała decyzje w 12 015 przypadkach i status uchodźcy przyznano 764 osobom. Azyl tymczasowy przyznano 587 obcokrajowcom, natomiast odpowiedź odmowną otrzymało 1732 osób. W 2016 roku 42% nieletnich ubiegających się o azyl przebywało bez opieki osób dorosłych. Większość z nich – 74% – pochodziła z Afganistanu.

GB na podstawie http://www.balkaneu.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook