Brytania, zagłębie islamskiego ekstremizmu

Uliczna demonstracja radykałów w Wielkiej Brytani
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Sir Norman Bettison, naczelnik policji West Yorkshire, powiedział, że przed Wielką Brytania jawi się mroczna perspektywa kolejnych dwudziestu lat zwalczania zagrożenia ze strony rodzimych radykałów.

Uliczna demonstracja radykałów w Wielkiej Brytani

Dodał, że istnieje cienka granica między współpracą ze społecznościami muzułmańskimi, a ich alienowaniem. Dlatego jest przekonany, że muzułmanie muszą bardziej się starać w informowaniu policji.

„Oczekiwałbym, żeby ta społeczność współpracowała z policją po to, żeby namierzyć młodych ludzi, wobec których istnieją podejrzenia o obracanie się w pewnych środowiskach, przeglądanie pewnych stron internetowych, czytanie określonych treści”, powiedział Sir Norman. „Taka informacja może wyjść tylko od samej społeczności”, dodał.

Bettison, który jest rzecznikiem the Association of Chief Police Officers w dziedzinie zwalczania ekstremizmu, porównał radykalizację do choroby i powiedział, że potrzeba całego pokolenia, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji jaką jest radykalizm. Dodał, że potrwa to co najmniej dwadzieścia lat.

Czterech zamachowców, którzy podłożyli bomby w Londynie 7 lipca 2005, pochodziło z West Yorkshire, miejsca, które jest domem Hamaada Munshi, najmłodszego brytyjskiego terrorysty. Munshi miał zaledwie piętnaście lat, kiedy ściągnął z Internetu informację na temat konstrukcji bomb i ukrywał pod łóżkiem notatki na temat męczeństwa.

Komentarze Sir Normana pojawiły się w programie dokumentalnym emitowanym przez BBC zatytułowanym „Generacja dżihadu”. Powiedział tam: „Cały czas powinniśmy być w stanie pogotowia i świadomi niebezpieczeństwa, które nieustannie czyha oraz przygotowani na dzielenie się informacją. „Tak więc społeczeństwo mogłoby zrobić więcej w tej sprawie, i dotyczy to społeczności muzułmańskiej, która jest jego częścią.”

Dane z ministerstwa spraw wewnętrznych pokazują, że 228 dzieci zostało skierowanych do Channel Project, który jest częścią Prevent – głównej strategii rządowej która ma zapobiegać (prevent) radykalizacji młodzieży. Ponad 90 procent zidentyfikowanych terrorystów to młodociani pomiędzy 15 a 24 rokiem życia, w większości muzułmanie. Najmłodszy z nich miał siedem lat.

Ostatnio Daily Telegraph ujawnił informację amerykańskich służb bezpieczeństwa, że Wielka Brytania ma największą liczbę islamskich ekstremistów spośród krajów Zachodu.

Dokument BBC „generacja dzihad”.

Źródło: www.telegraph.co.uk

Tłum. Jagoda Gwizd

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook