Bractwo, ISIS, Al-Kaida: naczynia połączone

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Podobieństwo filozofii między Bractwem Muzułmańskim a brutalnymi islamistami, takimi jak ISIS i Al-Kaida, jest dość wyraźne, wynika z nowych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

„Dowody wskazują teraz, że istnieje znaczące podobieństwo w sposobie posługiwania się islamskimi pismami przez [politycznych] islamistów, takich jak Bractwo Muzułmańskie i brutalnych dżihadystów, jak ISIS i al-Kaida” – powiedziała dr Emma El-Badawy, szefowa działu badań w Tony Blair Institute for Global Change.

Nowe badanie instytutu, zatytułowane „Walka o [święte] księgi: rozłam między ekstremizmem islamistów a islamem głównego nurtu”, opierało się na analizie ponad 3 000 dokumentów pochodzących tak ze źródeł ekstremistycznych, jak i mainstreamowych.

dr El-Badawy
dr El-Badawy

„Zrozumienie ideologicznej bliskości nie używających przemocy islamistów i salafickiego dżihadu nigdy nie było bardziej naglące, ponieważ Bractwo Muzułmańskie jest coraz bardziej w centrum uwagi. Faktem jest, że głosy ekstremistów wywarły wielki wpływ na islam, mimo że sami ekstremiści nie stanowią dużej grupy”- dodaje El-Badawy.

Raport dowodzi także, że twierdzenia grup terrorystycznych, takich jak ISIS i Al-Kaida, że istnieje poparcie teologiczne dla ich działań, nie spotykają się ze sprzeciwem głównego nurtu islamskich uczonych. Jest to istotne, ponieważ jak wynika z badania, dżihadyści przez 85 procent czasu powołują się na źródła koraniczne.

Badanie wzywa islamskich uczonych głównego nurtu do oferowania alternatywnych interpretacji tekstów, aby „zapobiegać definiowaniu przez ekstremistów reguł gry w walce o idee”. Sugeruje również, że rządy powinny finansować i tworzyć witryny internetowe, w których „wiarygodne głosy religijne” mogą zapewnić alternatywę dla ekstremistycznej interpretacji źródeł islamskich.

Wyniki badań dotyczących bliskiego związku ideologicznego między dżihadystami a Bractwem Muzułmańskim zostały potwierdzone historycznie i odnotowane w bieżących wydarzeniach.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W niedawno wydanych dokumentach CIA skonfiskowanych podczas nalotu, który zabił Osamę bin Ladena, znaleziono informację, że ideologia bin Ladena od samego początku była powiązana z Bractwem. „Byłem oddany Bractwu Muzułmańskiemu, pomimo ich ograniczonego programu nauczania” – czytamy w odręcznych notatkach bin Ladena. „Byłem religijny od najmłodszych lat … Nie było nikogo, kto by mnie prowadził tak, jak Bractwo. To był naturalny instynkt.”

W niedawnym wystąpieniu palestyńsko-jordański historyk Husni Ayesh, były członek Jordańskiej Rady Edukacji, powiedział, że ISIS i Al-Kaida rozwinęły się, wychodząc od ideologii Bractwa Muzułmańskiego. Przywódca oddziału Al-Kaidy w Jemenie również niedawno oświadczył, że jego grupa nawiązała sojusze z innymi sunnickimi dżihadystami w tym kraju, w tym z Bractwem Muzułmańskim.

Ponadto, pomimo usiłowań Hamasu, żeby zdystansować się od własnej terrorystycznej przeszłości i swego macierzystego Bractwa Muzułmańskiego, Bractwo w Egipcie utrzymuje, że obie te formacje są nadal ze sobą połączone.

Oprac. GB na podstawie https://clarionproject.org/ideology-links-brotherhood-isis-tony-blair-study/

 

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook