Będzie wielki meczet w Kopenhadze

Budowany meczet w Kopenhadze
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rada Miasta Kopenhagi zatwierdziła budowę kontrowersyjnego meczetu szyitów w tym mieście. Decyzja zapadła 35 głosami socjaldemokratów, socjalliberałów, Socjalistycznej Partii Ludowej oraz Unii Czerwono-Zielonej. Konserwatyści i Duńska Partia Ludowa sprzeciwili się, a sześciu liberałów i jeden poseł z Unii Czerwono-Zielonej wstrzymali się od głosu.

Budowany meczet w Kopenhadze
Budowany meczet w Kopenhadze

Zgoda na budowę była oczekiwana, ale plany budowy meczetu stanowiły temat wielu debat, ponieważ meczet będzie wybudowany w tradycyjny sposób, z czterema 32-metrowymi minaretami i niebieską kopułą – pierwszy taki w Danii. Dodatkowo pojawiły się opinie, że Wielki Meczet jest finansowany przez reżim irański. Zgodnie z planami budowla będzie zawierać salę modlitw, amfiteatr, sale konferencyjne, pokoje gościnne dla przyjezdnych imamów oraz bibliotekę.

Stowarzyszenie stojące za nowym meczetem przy Viebevej w Kopenhadze, Ahlul Biat, obiecało przed głosowaniem, że nigdy nie będzie tam wzywania do modlitwy. Pokrzyżowało to plany krytyków meczetu. Grupa muzułmanów w Roskilde również planuje nowy meczet. Na razie nie zamierzają obiecywać, że nie będzie tam wezwań do modlitwy.

Irańskie organizacje pokojowe obawiają się, że kopenhaski  meczet jest finansowany przez irański reżim i z tego powodu zorganizowały demonstrację w zeszły czwartek, protestując przeciwko meczetowi, który stanie się ośrodkiemirańskiego ekstremizmu. Farrokh Jafari, przedstawiciel protestujących: “Będziemy protestować przeciwko kopenhaskim planom budowy Wielkiego Meczetu, która finansowana jest przez irański reżim. Boimy się, że meczet nie będzie spełniał funkcji religijnej, lecz tylko kamuflował przedłużone ramię Iranu w Danii”. Jafari podkreślił, że nie jest przeciwny meczetowi w Kopenhadze w ogóle, lecz że celem protestu jest zwrócenie uwagi na niejasne intencje Ahlul Bait: “Nie boimy się meczetu jako takiego. Popieramy wolność religijną, a muzułmanie w Danii powinni naturalnie mieć odpowiedni meczet. Obawiamy się jednak, że ten budowany przez Ahlul Bait będzie rozprzestrzeniał strach wśród demokratycznych Irańczyków w Danii, prał pieniądze i ułatwiał ludziom związanym z reżimem transfer pieniędzy poza kraj, pieniędzy, które ukradli Irańczykom. Takie są doświadczenia z Anglii, Południowej Afryki i Francji, gdzie stowarzyszenie Ahlul Bait również jest obecne “.

Organizacja Ahlul Bait twierdzi, że fundusze na meczet pochodzą od prywatnych sponsorów z Iranu i ze zbiórek w Danii. Organizacja, która zorganizowała protest, w to nie wierzy: “Ahlul Bait jest kontrolowany bezpośrednio z Iranu. Idiotyzmem jest myślenie, że organizacja dysponująca ogromnymi pieniędzmi na prowadzenie centrów religijnych w wielu częściach świata jest utrzymywana wyłącznie z prywatnych dotacji z kraju obłożonego sankcjami ekonomicznymi” – mówią przeciwnicy meczetu.

Źródło: islamineurope.blogspot.com
Tłumaczenie M&S

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze