Arcybiskup Wiednia: „Muzułmanie chcą wykorzystać naszą słabość”

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W wiedeńskich szkołach islam jest najliczniej reprezentowaną religią.

Dwa lata temu kardynał arcybiskup Wiednia, Christoph Schönborn, bardzo poważnie podszedł do obchodów 333 rocznicy oblężenia Wiednia przez Turków. Najważniejszy austriacki duchowny katolicki przestrzegał przed „islamskim podbojem Europy”, nazywając go „trzecią próbą podbicia Europy przez muzułmanów”.

Schönborn powiedział gazecie Archidiecezji Wiedeńskiej: „Muzułmanie chcieliby wykorzystać naszą słabość, ale to nie oni są za nią odpowiedzialni”. Teraz, w długim wywiadzie dla „Der Standard”, kardynał ponownie porusza temat tabu.

Dziennikarz zapytał go, czy możliwe są bardziej „rozluźnione” relacje z islamem. Schönborn odpowiada: „Jest to coraz trudniejsze, choćby ze względu na zmiany demograficzne. Przyglądając się wiedeńskim szkołom zobaczymy znaczną dysproporcję między dziećmi chrześcijańskimi, a muzułmańskimi. To ważny temat. Nie brakuje islamskich głosów, które mówią, że Europa jest dla islamu smakowitym kąskiem”.

Abp. Schönborn
Abp. Schönborn

W całym Wiedniu jest coraz mniej katolików, jednak w szkołach ta tendencja jest jeszcze bardziej wyraźna: obecnie większość uczniów stanowią muzułmanie. Stadtschulrat für Wien, komitet edukacji zawodowej, doliczył się w gimnazjach 10 734 muzułmanów, podczas gdy katolików jest 8 632.

Niebawem muzułmanie staną się większością również w liceach. Gazeta „Kronen Zeitung” opublikowała dane cytowane przez Schönborna: „W 2046 roku jeden na trzech mieszkańców Wiednia będzie wyznawać islam”. Badanie zostało przeprowadzone przez Wiedeński Instytut ds. Demografii w Austriackiej Akademii Nauk. Ostatni podobny spis pochodzi z 2001 r. i od tego czasu  przynależności religijne mieszkańców Austrii znacznie się zmieniły. W 2001 trzy czwarte wszystkich Austriaków było wyznania katolickiego – dziś ich udział spadł do mniej niż dwóch trzecich. Odsetek muzułmanów w Austrii natomiast się podwoił. Badacze widzą kolejne  scenariusze rozwoju sytuacji.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Przy normalnej imigracji odsetek muzułmanów w populacji austriackiej wzrośnie do 17 procent. To najbardziej realistyczny scenariusz. W przypadku dramatycznego wzrostu imigracji, w 2046 r. jeden na pięciu Austriaków będzie wyznawcą islamu. Natomiast w ciągu trzydziestu lat i tak jedną trzecią populacji stolicy będą stanowić muzułmanie. Odsetek katolików w całym kraju będzie wynosił zaledwie 42 procent, a w Wiedniu spadnie do 22 procent.

Oprac. GB na podstawie http://www.israelnationalnews.com

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook