Arabska wiosna a chrześcijanie na Bliskim Wschodzie

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Katedra Historii Kultury Europy Środkowo-Wschodniej UPJPII zaprasza na konferencję poświęconą chrześcijaństwu orientalnemu w obliczu Arabskiej Wiosny.

Choć Europejczykom Bliski Wschód kojarzy się przede wszystkim z islamem, stanowi on kolebkę chrześcijaństwa. To właśnie tam religia wyznawców Chrystusa przybierała swój obecny kształt, tam znajduje się większość najważniejszych patriarszych stolic. I choć rzeczywiście od VII wieku region ten ulegał stopniowej islamizacji, chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie jest wciąż obecne. W samej Syrii chrześcijanie różnych denominacji stanowią ponad 10 procent społeczeństwa, w Egipcie ich odsetek jest jeszcze większy. Przemiany jakie dokonują się w krajach arabskich od końca 2010 roku mają znaczący wpływ na zamieszkujące Bliski Wschód chrześcijańskie wspólnoty. Jakie są aspiracje polityczne, kulturowe i społeczne wyznawców Chrystusa? Jak arabskie rewolucje odbiły się na ich położeniu? Jakie są kierunki i przyczyny ich migracji? Na te i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas konferencji, która rozpocznie się 21 maja o godz. 10:00 na Kanoniczej 9 w Krakowie.

Źródło: Znak

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze