Zjadł Koran, więc mu grożą

Abel Azcona
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Hiszpański artysta Abel Azcona, twórca z kręgu sztuki performance, otrzymał  groźby z powodu swojej pracy „Eating Koran”, w której spożywa strony świętej dla muzułmanów księgi.

Abel Azcona

Działanie Azcony stanowi część projektu mającego na celu badanie fundamentalizmu religijnego oraz potrzeby „karmienia się fikcją, kłamstwem i strachem”. W całości projekt składa się z instalacji, performance i nagrania wideo, w których artysta przez osiem godzin zjada egzemplarz Koranu, wyrażając w ten sposób krytykę religijnego radykalizmu. „Wierzę w wolność słowa i prowokacji oraz wolność artystyczną, i na pewno będę kontynuował swoją pracę dziś, jutro i zawsze” – tak skomentował Azcona pogróżki, które dostał w postaci anonimowych e-maili i smsów.

„Uważam sztukę za ważne narzędzie do stworzenia  debaty na temat polityki tożsamości”, dodaje Abel Azcona, który jest ostro krytykowany odkąd rozpoczął  performance, „ale oni nigdy nie zmienią mojego sposobu myślenia i pracy; co więcej, te groźby potwierdzają  moją ścieżkę , a ja wiem, że mam rację”. Z tego powodu będzie dalej uprawiał sztukę „w postaci krytycznej broni dla kogokolwiek  kto chce ją poczuć  i jej wysłuchać”.

Tłumaczenie: JK
Źródło:  http://islamversuseurope.blogspot.ca/2013/01/spanish-artist-receives-threats-after.html

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze