Zagrożenie dla tam w Iraku

Tama w F
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Daniel Pipes

Od czasu amerykańskiej inwazji Iraku w 2003 roku było jasne, że tama w Mosulu, największa w kraju, może doprowadzić do wielkiej katastrofy z powodu złej konstrukcji, braku troski rządu i ciągłej wojny domowej.

Gdyby się zawaliła doprowadziłoby to do największych strat ludzkich w historii spowodowanych błędem człowieka (więcej o tym problemie pisze tutaj i tutaj).

Podboje z 2014 roku organizacji znanej wówczas jako Islamskie Państwo Iraku i Lewantu a teraz po prostu jako Państwo Islamskie, pokazały, że inne tamy w Iraku także mogą być źródłem problemów, nawet jeśli nie będą one tak katastrofalne w skutkach.

Po pierwsze, po przejęciu Falludźy przez ISIS w styczniu 2014 roku, utracono także kontrolę nad tamą w Falludży, przecinającą Eufrat. Hamza Mustafa z „Ashraq Al-Awsat” zacytował prorządowego przywódcę milicji, który po odzyskaniu tamy przez rząd w Bagdadzie tak tłumaczył taktykę przeciwnika:

ISIS zdało sobie sprawę, że po zamknięciu śluz – co doprowadziło do wzrostu poziomu wód za tamą – zostaną otoczeni dwukrotnie, raz przez siły zbrojne i drugi przez wzbierającą wodę. Jeśli zaś musieliby się wycofać to utoną. Z tego powodu otworzyli śluzy.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Przywódca milicji tłumaczył także motywy stojące za tymi manewrami:

ISIS ma dwa cele: z jednej strony zatopić obszary dookoła Falludży (jednak nagły atak armii rządowej to uniemożliwił) i odciąć dostawy wody do centralnych i południowych regionów, by wzmocnić towarzyszące wojnie podziały.

Tama w F
Tama w Falludży

Po drugie, pod koniec czerwca ISIS zbliżyła się do tamy Haditha, drugiej największej w Iraku, co także może doprowadzić do katastrofalnej powodzi. „New York Times” donosi:

Bojownicy ISIS zbliżają się do tamy na Eufracie, znajdującej się około 120 mil na północny zachód od Bagdadu, od północy, północnego wschodu i północnego zachodu. Bojownicy dotarli już do Burwany, po wschodniej stronie Hadithy, a siły rządowe walczyły, by powstrzymać ich ataki. […] „Doprowadzi to do zalani miasta i okolicznych wiosek i zaszkodzi także wam”, powiedział pracownik tamy oficerom. Według pracownika, który prosił o anonimowość, ponieważ nie miał prawa rozmawiać z mediami, oficer odpowiedział: „Tak, wiem, zaszkodzi to nam i naszym wrogom”.

Tama w Haditha w 2006 roku
Tama w Haditha w 2006 roku

Komentarze:

1) Mezopotamia, jeden z najstarszych obszarów ludzkiej cywilizacji, zawsze definiowana była przez swoje dwie wielkie rzeki, Eufrat i Tygrys; jak na ironię te dwa źródła życia mogą doprowadzić do zagłady kraju.

2) Walczące w Iraku strony muszą zostać przymuszone przez swoich patronów (Turcję i Katar w wypadku dżihadystów z Państwa Islamskiego i Iran w wypadku rządu w Bagdadzie), by zgodziły się na podstawowe zasady walki, jak na przykład zakaz używania przeszkód wodnych jako środków walki. Tutaj mogą pomóc siły zewnętrzne (Zachód, Rosja, Chiny).

Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

http://pl.danielpipes.org/blog/2014/07/zagrozenie-dla-tam-w-iraku

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook