Wilders: w oczekiwaniu na nowy proces

Geert Wilders
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Proces prawicowego holenderskiego polityka został tymczasowo unieważniony, po tym jak trzech sędziów zostało odwołanych na skutek podejrzeń o stronniczość.

Geert Wilders, który stanął przed sądem pod zarzutem nakłaniania do nienawiści przeciwko muzułmanom, oczekuje teraz na wznowienie postępowania.

„Musimy rozpocząć cały proces od początku. Nie wiemy jak długo to potrwa, ale musimy przygotować od nowa cały proces oraz znaleźć nowych sędziów, co może potrwać kilka miesięcy,” powiedziała dziennikarzom CNN Mercedes Grootscholten, rzeczniczka amsterdamskiego sądu rejonowego.

Geert Wilders
Geert Wilders

Obrońca Wildersa zażądał unieważnienia procesu, po tym jak odmówiono mu możliwości przesłuchania świadka – znawcę świata arabskiego. W Holandii obrona może zażądać odwołania składu sędziowskiego w przypadku podejrzenia o stronniczość.

W ten piątek komisja rewizyjna spełniła żądanie obrony.

Proces został wytoczony Wildersowi za nawoływanie do dyskryminacji i nienawiści w stworzonym przez niego kontrowersyjnym filmie o islamie.

Film „Fitna”, którego internetowa premiera w marcu 2008 roku wywołała międzynarodowe oburzenie, przedstawia wstrząsające obrazy aktów terrorystycznych w połączeniu z wersami z Koranu, co ma na celu przedstawić islam jako zagrożenie dla zachodniej cywilizacji.

Publikacja filmu pociągnęła za sobą skargi Unii Europejskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej, a także głosy zaniepokojenia ze strony Stanów Zjednoczonych.

Komentarze, których Wilders udzielił różnym mediom od 2006 do 2008 roku, stanowią cześć materiału dowodowego w wytoczonej przeciwko niemu sprawie.

Wilders powiedział, że nie zrobił niczego złego. Jeżeli zostanie uznany winnym, czeka go kara dwóch lat pozbawienia wolności oraz grzywna wysokości do 19 tysięcy euro za każdy przedstawiony zarzut.(jk)

Autor: Per Nyberg, CNN
Tłumaczenie: Churchill

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze