Wielka Brytania zwalcza islamską pseudodobroczynność

| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Cameron postanowił zasilić kwotą ośmiu milionów funtów budżet na walkę z terroryzmem i praniem brudnych pieniędzy przez islamskie organizacje pseudochartytatywne.

Dodatkowo, specjalna Komisja ds. Dobroczynności, zajmująca się nadzorem takich organizacji, będzie mieć szerszy zakres możliwości prawnych w walce przeciw nieuczciwym instytucjom, które zamiast nieść pomoc potrzebującym piorą brudne pieniądze i zasilają konto terrorystów.

Terroryści Irfan Khalid, Irfan Naseer i Ashik Ali zarabiali pieniądze na swoją działalność poprzez zbiórki uliczne
Terroryści Irfan Khalid, Irfan Naseer i Ashik Ali zarabiali pieniądze na swoją działalność poprzez zbiórki uliczne (foto: The Independent)

Niedawno ujawniono, że kilku skazanych wcześniej za terroryzm mężczyzn zostało przyłapanych na zbieraniu pieniędzy w miejscach publicznych. Twierdzili, że zbiórka jest przeznaczona na cele dobroczynne, jednak środki te nigdy nie trafiły do żadnej z organizacji charytatywnych. W ubiegłym roku trzech brytyjskich dżihadystów trafiło za kratki. Planowali oni masowe ataki samobójcze mające dorównać tym z 11 września czy 7 lipca, a pieniądze na akcję chcieli pozyskać podszywając się pod pracowników organizacji charytatywnej Muslim Aid.

W ostatnich latach Komisja ds. Dobroczynności musiała zmierzyć się z dużą krytyką z powodu swojej nieskuteczności w walce z nieprawymi organizacjami charytatywnymi. Do tej pory tłumaczyła się ze słabych wyników brakiem zasobów oraz słabymi uprawnieniami wykonawczymi. Dziś zwraca się do rządu, by ten zamknął wszystkie luki prawne, dzięki którym osoby z wyrokami za terroryzm i pranie brudnych pieniędzy mogą zasiadać w zarządzie organizacji charytatywnych.

Zgodnie z projektem ustawy komisja będzie mogła zakazać osobom skazanym za terroryzm lub pranie brudnych pieniędzy pełnienia funkcji w zarządzie organizacji charytatywnych. Będzie mogła również zdyskwalifikować każdego niewłaściwego kandydata oraz zamknąć podejrzane organizacje w celu przeprowadzenia dochodzenia. W mniej poważnych sprawach może wydać oficjalne ostrzeżenie. Przewodniczący Komisji, Sir William Shawcross, cieszy się z dodatkowych uprawnień, ostrzega jednak, że kryminaliści nadal będą zajmować ważne stanowiska poza zarządem, pełniąc na przykład funkcje skarbnika czy dyrektora finansowego. Jego zdaniem to właśnie islamski ekstremizm jest na celowniku działań komisji ponieważ stanowi on największe niebezpieczeństwo.

GB na podstawie http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/cameron-takes-action-on-terrorism-funding-in-charity-sector-through-new-law-9809713.html

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook