Koniec z ekstremizmem za charytatywne dotacje

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Islamskie organizacje charytatywne w Wielkiej Brytanii stracą rządowe dotacje. Na jaw wyszły ich powiązania z ekstremizmem.

Pracownicy Muslim Charities Forum
Pracownicy Muslim Charities Forum

Brytyjskie media donoszą, że islamskie organizacje charytatywne stracą dofinansowanie, ponieważ rząd odkrył, że są powiązane z ekstremistami. BBC podaje, że jedną z nich jest Muslim Charities Forum (MCF), związana z Bractwem Muzułmańskim i Hamasem organizacja parasolowa zrzeszająca islamskie międzynarodowe organizacje pozarządowe. Druga organizacja odcięta od funduszy to Islamic Help.

Obie otrzymały środki dzięki projektowi Faith Minorities in Action, powołanemu w marcu ubiegłego roku przez ministerstwo społeczności i samorządów lokalnych (Department for Communities and Local Governments, DCLG.) Celem projektu jest promocja współpracy międzywyznaniowej i poprawa pozycji kobiet, przeciwdziałanie przestępczości nieletnich oraz ochrona dzieci. MCF zdobyło kontrakt na wcielenie w życie projektu, w tym na prowadzenie warsztatów „dzielenia się doświadczeniem i najlepszymi praktykami w zakresie rozwiązywania różnorakich kwestii społecznych”.

Minister społeczności i samorządów lokalnych Eric Pickles wyjaśnia, że MCF nie wywiązywało się z tych celów, nie kontrolowało również działań swoich członków. MCF natomiast twierdzi, że organizacja nie wiedziała, iż są pod jej adresem zastrzeżenia oraz że nie została poinformowana przez ministerstwo o odcięciu środków. Nie zamierza jednak zaprzestać ani zmienić swoich działań. Rzecznik MCF zapowiedział, że będzie ono „nadal działać na rzecz kooperacji i pozytywnych relacji między islamskimi organizacjami charytatywnymi a innymi grupami religijnymi i wspólnotami”.

Niepokojące doniesienia o powiązaniach MCF z BM i Hamasem pojawiły się już w grudniu 2012, kiedy ujawniono, że MCF szuka „nieograniczonego dojścia” do niesienia pomocy w Strefie Gazy. Na jaw wyszło wówczas, że część z organizacji zrzeszonych w MCF jest powiązanych z Union of Good (UOG) – międzynarodową koalicją organizacji charytatywnych zbierających środki na Hamas. Na czele UOG stoi przywódca Bractwa Muzułmańskiego Jusuf al-Karadawi. Wśród jej organizacji członkowskich znalazły się: Human Appeal International, Islamic Relief UK, Muslim Aid oraz Muslim Hands, do dziś zrzeszone w MCF. We wrześniu portal Global Muslim Brotherhood Daily Watch opublikował informację, że rząd Wielkiej Brytani przyznał dotację MCF, a w październiku organizacja ta otwarcie skrytykowała artykuł pokazujący jej powiązania z pozyskiwaniem środków na rzecz Hamasu.

GB, na podstawie www.globalmbwatch.com

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook