Wielka Brytania: terrorystów aresztuje się codziennie

Podkomisarz Rowley
Metropolitan Police Assistant Commissioner Mark Rowley speaks to the media outside New Scotland Yard in central London January 9, 2014. An inquest found on Wednesday that police acted lawfully when they shot and killed a man whose death sparked a wave of rioting in 2011 in the worst civil unrest in the country in decades. Mark Duggan, 29, died after he was shot by police who suspected he was armed at the time. REUTERS/Olivia Harris (BRITAIN - Tags: CRIME LAW SOCIETY) - RTX177JM
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Podkomisarz Mark Rowley, najwyższy rangą w kraju oficer ds. terroryzmu stwierdził, że fanatycy są zatrzymywani codziennie, a osoby zradykalizowane przez ISIS są największym zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii.

Podkomisarz Rowley powiedział, że występował do rządu o dodatkowe finansowanie, żeby rozwiązać problem i pojawiły się „sygnały”, że to nastąpi. Dodał, że największym zagrożeniem dla Zjednoczonego Królestwa są „osoby nieprzystosowane, wrażliwe i kryminaliści”, do których ISIS dociera i nakłania je do przeprowadzania ataków w krajach ojczystych. Policja każdego dnia wyłącza również 1000 stron internetowych zawierających materiały ekstremistyczne.

Uważa się, że do Syrii i Iraku wyjechało ponad 600 dżihadystów z Wielkiej Brytanii, a połowa z nich wróciła już do kraju. Policja nie wiedziała wcześniej o 300 z nich.

Podkomisarz Rowley
Podkomisarz Rowley

„Mamy do czynienia z klasyczną organizacją terrorystyczną, organizującą zamachy na całym świecie”, powiedział Rowley w BBC. „Starają się oni dotrzeć do osób nieprzystosowanych, wrażliwych i kryminalistów. To właśnie o takich ludziach mówimy, a nie o osobach będących częścią większej organizacji. Tacy ludzie mogą działać niezależnie, na bazie własnej inicjatywy. Wyzwaniem dla nas jest dobre monitorowanie ich poczynań i odpowiednie interwencje.”

Ryzyko związane z działalnością domorosłych ekstremistów i terrorystów jest obecnie najważniejszą kwestią dla policji i służb bezpieczeństwa.

W ostatnim miesiącu, Andrew Parker, Dyrektor Generalny MI5, powiedział, że atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii jest prawie nieunikniony, ponieważ nie można oczekiwać, żeby agencje wywiadu i policja udaremniły każdy możliwy spisek. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron również ostrzegł po ostatnich atakach terrorystycznych w Sydney i Paryżu, że łatwo mogłyby się one wydarzyć w Zjednoczonym Królestwie.

W ciągu ostatniego roku z powodu oskarżenia o terroryzm zostało aresztowanych 327 osób, co stanowiło wzrost o jedną trzecią w stosunku do roku poprzedniego. Liczba ta zawiera ponad sześciokrotny wzrost aresztowań związanych z Syrią – z 25 do 165.

Rowley powiedział także, że podziela obawy księcia Karola  w kwestii radykalizacji młodych  ludzi w ich własnych środowiskach, ostrzegając zarazem: „Dynamika, która najbardziej nas martwi, to zdolność ISIS docierania do lokalnych społeczności”. Potwierdził też, że plany antykryzysowe dotyczące ewentualnych ataków terrorystycznych w Wielkiej Brytanii zostały zmienione po atakach w Paryżu: „Jesteśmy obecnie tak zorganizowani, żeby móc  odpowiadać na wydarzenia tego rodzaju. Ale przypatrując się atakom takim jak paryski, widzimy, że nie przewidzieliśmy wszystkiego, zamierzamy więc wprowadzić do planu pewne ulepszenia”.

Tłumaczenie: JK na podst. http://www.telegraph.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook