Wielka Brytania: Po akceptacji szariatu czas na poligamię

images
| 27 komentarzy|
image_pdfimage_print

Nową falę poligamii ujawnił raport przygotowany przez BBC Asian Network. Dane pochodzące z islamskich sądów szariackich potwierdzają, że coraz więcej spraw dotyczy małżeństw poligamicznych.

Poligamia po raz pierwszy stała się jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów. Wiele żon ma po prostu dość konkurowania z innymi żonami.

W Wielkiej Brytanii poligamia jest nielegalna, ale muzułmanie biorą sobie drugą, trzecią, a nawet czwartą żonę, gdyż zezwala na to prawo szariatu. Te kolejne kobiety nie są uznawane za żony mężczyzny przez prawo brytyjskie, ale w społeczności muzułmańskiej posiadają status legalnych małżonek. Khola Hasan, wykładowca i doradczyni Islamskiej Rady Szariatu potwierdza, że wśród młodych muzułmanów poligamia cieszy się coraz większą popularnością. Jej zdaniem dzieje się tak z trzech powodów. Pierwszy to coraz większa liczba osób chcących praktykować bardziej konserwatywne i ortodoksyjne formy islamu. Druga grupa to mężczyźni, których pierwsze związki są nieudane, a żona nie chce zgodzić się na rozwód. Biorą więc drugą żonę nadal troszcząc się o dzieci z pierwszego związku. Takie rozwiązanie jest dla nich najbardziej pragmatyczne.

Tak było w przypadku Imrana Patela z drugiego pokolenia pakistańskich imigrantów. W wieku 18 lat ożenił się z kobietą wybraną przez rodziców. Siedem lat później zakochał się w innej, rozwiedzionej kobiecie. Zamiast wdawać się w romans, zdecydował się poślubić drugą kobietę. Na początku nie mówiłem o tym pierwszej żonie, a ona, dowiedziawszy się o tym, dość szybko zaakceptowała nową sytuację, mówi Patel. Kocham obydwie. Spędzam jeden dzień i noc z jedną, a potem jeden dzień i noc z drugą. Według niego wszyscy są szczęśliwi, oprócz rodziców Patela, którzy są zbulwersowani.

Trzecia grupa to mężczyźni, których rodzice mieszkają w kraju pochodzenia, np. w Pakistanie i potrzebują pomocy na starość. Tak więc żenią się z kobietami z tamtejszych społeczności. Kiedy ją odwiedza, ona jest jego żoną. Kiedy jest z powrotem w Wielkiej Brytanii, pełni rolę opiekunki rodziców, mówi Hasan.

Obraz nie jest jednak tak różowy. Preminder Khatkar, który zbadał tę kwestię na zlecenie BBC zauważa, że kobiety w poligamicznych związkach często są nieświadome, że ich status jest nielegalny i że nie mają praw przysługujących żonie. Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB) próbuje obejść prawo brytyjskie nakłaniając osoby zawierające związek małżeński tylko w zgodzie z szariatem, by dodatkowo spisywały umowy określające ich prawa. Takie umowy wymagają jednak zgody wszystkich stron i mogą zostać podważone przez brytyjski system prawny. (rol)

JW. na podst. The Australian

http://www.theaustralian.com.au/news/world/british-muslim-reviving-polygamy/story-e6frg6so-1226147865652

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook