Wielka Brytania: Libijski uchodźca zabił 3 osoby i 3 ranił

Khairi Saadallah - libijski uchodźca podejrzany o zamach (zdj. FB)
Khairi Saadallah - libijski uchodźca podejrzany o zamach (zdj. FB)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne w ataku nożownika, libijskiego uchodźcy, po proteście Black Lives Matter w Reading w Wielkiej Brytanii.

W sobotę wieczorem, około godziny 19.00 czasu lokalnego, nożownik zaatakował w parku Forbury Gardens, w leżącym na zachód od Londynu Reading, gdzie dwie godziny wcześniej zakończyła się demonstracja ruchu Black Lives Matter.

Jak widać na nagranych telefonami komórkowymi filmikach, na siedzące jeszcze w parku po demonstracji osoby napadł nożownik, wykrzykując niezrozumiałe słowa. Według informacji podanych w niedzielę rano przez policję, w wyniku ataku trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne. Zdaniem policji incydent nie miał bezpośredniego związku z demonstracją BLM.

Zamachowiec został obezwładniony przez policjanta, który złapał biegnącego nożownika za nogi, co brytyjska prasa natychmiast określiła mianem „rugby tackle”, techniki zatrzymania przeciwnika znanym z gry w rugby. Zatrzymany to 25-latek narodowości libijskiej, Khairi Saadallah.

Policja dwukrotnie zmieniała kwalifikację czynu, początkowo uznając go za akt terroryzmu, potem za zabójstwo, a w niedzielę rano za „zajście terrorystyczne”. Okazuje się jednak, że zamachowiec był już obserwowany przez służby w połowie poprzedniego roku, podaje brytyjski „Guardian”. Został jednak uznany za osobę o niskim ryzyku popełnienia przestępstwa terrorystycznego. Nie ma na razie żadnych dowodów na to, że atak jest bezpośrednio związany z takimi organizacjami terrorystycznymi jak Państwo Islamskie czy Al-Kaida.

Źródła związane ze służbami ujawniły, że Saadallah był wcześniej w więzieniu skazany za drobne przestępstwa nie związane z terroryzmem. Mówi się także, że mężczyzna ma problemy psychiczne.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Jeżeli potwierdzą się informacje przekazywane nieoficjalnie, będzie to kolejny zamachowiec, który zradykalizował się będąc uchodźcą, albo był już terrorystą i wykorzystał falę imigracyjną, żeby dostać się na Zachód.

Mark Rowley, były komisarz ds. operacji specjalnych policji londyńskich, powiedział: W dowolnym momencie prowadzone są działania operacyjne wobec około 3 tysięcy osób. Ale istnieje około 40 tysięcy osób, których nazwiska znalazły się w systemie, a wśród tych 40 tysięcy jest mnóstwo osób, które mniej lub bardziej interesują się ekstremistyczną ideologią. Znaleźć tych, którzy przechodzą od chwilowego zainteresowania taką ideologią  do zdeterminowanego terrorysty, na co może wystarczyć kilka dni, to najgorszy problem, przed jakim stoją służby.

Źródła: Thames Valley Police, The Guardian

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook