W Indonezji ma nie być małżeństw dzieci

Zdj. ilustracyjne. (Foto: www.maxpixel.net)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Parlament Indonezji zamierza podnieść minimalny wiek, w którym kobiety mogą wyjść za mąż, o trzy lata – do 19 lat. Zadowolenie z tej decyzji wyrazili działacze na rzecz ograniczenia małżeństw dzieci w tym największym na świecie kraju o muzułmańskiej większości.

Indonezja należy do 10 krajów na świecie o największej liczbie młodocianych narzeczonych, według grupy „Girls Not Brides”. Jedna na cztery dziewczynki w Indonezji jest mężatką przed ukończeniem 18 lat, według raportu indonezyjskiej agencji statystycznej z 2016 r. i  funduszu ONZ na rzecz dzieci, UNICEF.

„Społeczeństwo wciąż zachęca dziewczęta do małżeństwa w młodym wieku, w przeciwnym razie są uważane za stare panny” – powiedział przedstawiciel Krajowej Komisji ds. Przemocy wobec Kobiet. Dodał, że komisja wybrałaby 21 lat jako minimalny wiek małżeństwa dla mężczyzn i kobiet, gdy oboje można już uważać za dojrzałych pod względem płciowym i stabilności ekonomicznej.

Do tej pory w Indonezji mogły wychodzić za mąż dziewczęta w wieku 16 lat lub młodsze – bez określenia minimalnego wieku – jeśli ich rodzice tego zażądali. Indonezyjski trybunał konstytucyjny orzekł w grudniu, że niższa granica wieku małżeńskiego dla kobiet jest  dyskryminacją w zestawieniu z mężczyznami, którzy mogą legalnie się żenić dopiero w wieku 19 lat.

Dopuszczanie do małżeństw dzieci w Indonezji uważa się za winne śmierci młodych matek i niemowląt, a także za przyczynę pracy dzieci, powiedziała minister ds. wzmocnienia pozycji kobiet i ochrony dziecka Yohana Yembise. „Wreszcie, po 45 latach (obowiązującego prawa małżeńskiego), to prezent dla dzieci indonezyjskich” – powiedziała.

JotPe, na podst. https://www.channelnewsasia.com/news/asia/indonesia-raises-minimum-age-for-brides-to-end-child-marriage-11914066

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook