Ośmioletnia ”żona” zmarła w trakcie nocy poślubnej

Jemeńskie dzieci (Foto UNICEF)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Ośmiolatka z Jemenu przeżyła zawarcie swojego małżeństwo tylko o kilka godzin. Dziewczynka zmarła, ponieważ jej dorosły mąż odbył z nią stosunek seksualny, po którym wykrwawiła się na śmierć. Dziecko zostało mu wcześniej „sprzedane”.

Śmierć ośmioletniej dziecięcej narzeczonej zszokowała wielu ludzi na Półwyspie Arabskim. Według doniesień mediów mała Rawan zmarła podczas „nocy poślubnej” w hotelu w jemeńskim mieście Hardh. Jej macica została rozerwana podczas stosunku seksualnego z dorosłym „panem młodym”.

Według słów Um Kalthum al-Shami, działaczki organizacji Szkoła Demokratyczna w sąsiednim mieście Saada, powołującej się na informatorów z Haradh, mężczyzna pochodzący z sąsiedniej Arabii Saudyjskiej nie został jeszcze aresztowany. Al-Shami poinformowała ponadto, że Rawan była drugą dziewczynką w ciągu tygodnia, kiedy zmarła po ślubie z dorosłym mężczyzną.

Cztery dni wcześniej zmarła w tym samym regionie w noc poślubną dwunastolatka, która  mieszkała z rodzicami w obozie dla uchodźców w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

Według obrońców praw człowieka ojczym Rawan otrzymał od Saudyjczyka za dziewczynkę 10 000 rialów (2024 euro). Jemeński ojciec dziecka nie żyje.

Witryna Gulfnews cytowała blogi w regionie, domagające się surowych kar dla pana młodego, który był pięć razy starszy od swojej żony. Według słów krytyków mężczyzna zachowywał się jak „zwierzę”. Przedstawiciel Jemeńskiego Centrum Praw Człowieka powiedział: „Po tej strasznej sprawie ponawiamy nasze wezwanie do przyjęcia ustawy regulującej wiek małżonków na co najmniej 18 lat”. Małżeństwo dziewcząt jest w Jemenie powszechnie praktykowane.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W 2008 r. wzbudziła sensację sprawa dziesięcioletniej Nujud Ali, której udało się wywalczyć rozwód przed sądem  w Sanie. Według ankiety przeprowadzonej przez rząd Jemenu, jedna czwarta jemeńskich kobiet wychodzi za mąż przed 15. urodzinami.

„Niestety w naszym kraju bardzo młode dziewczęta zostają  mężatkami, a media informują tylko o przypadkach śmierci takiego dziecka” – powiedziała Amal al-Bascha, działaczka z Sany.

Islamscy politycy w Jemenie wielokrotnie już hamowali takie inicjatywy. Argumentem islamistów przeciwko wprowadzeniu minimalnego wieku jest często to, że prorok Mahomet miał poślubić swoją żonę Aishę, gdy była jeszcze dzieckiem.

Ten artykuł pochodzi z roku 2013, przypominamy go jako swoistą „zajawkę”, ponieważ mamy zamiar omówić szerzej reportaż pt. „Honor. Opowieść ojca, który zabił swoją córkę„, który ukazał się po polsku w tym roku; jego autorką jest norweska dziennikarka śledcza Lene Wold. Tekst ten ukaże się na Euroislamie jeszcze w czerwcu.

Oprac. N.O.S., na podst. welt.de

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook