W Hyde Parku przeciwko szariatowi

Kilkaset osób wzięło udział w kilkugodzinnej manifestacji w londyńskim Hyde Parku przeciwko prawu szariatu. Manifestujący wyrażali swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka, które odbywa się w oparciu o prawo koraniczne, wprowadzone do Zjednoczonego Królestwa w 2008 roku.

Maryam Namazie - One Law For All

Maryam Namazie - One Law For All

Demonstracja zorganizowana przez One Law For All (OLFA) zgromadziła wielu Brytyjczyków. Obecni byli też Kanadyjczycy, Słowacy, Francuzi, Izraelczycy, a także Polacy. OLFA powstała, by walczyć z prawem religijnym opartym na Koranie i wspierać apostatów, którym według tego prawa grozi kara śmierci za odejście od religii. Większość przemawiających na wiecu osób to działacze praw człowieka z krajów islamskich, przedstawiciele organizacji humanistycznych oraz byli muzułmanie.

Pokojowy przebieg zgromadzenia zakłócił incydent wywołany przez dwóch muzułmańskich radykałów usiłujących sprowokować uczestników. Doszło do wymiany zdań, ale szybka interwencja policji powstrzymała muzułmanów.

Trumienki symbole nieletnich skazanych na karę śmierci w Iranie

Trumienki symbole nieletnich skazanych na karę śmierci w Iranie

Szokującym elementem demonstracji były czarne trumienki ustawione w równym rzędzie, na znak sprzeciwu wobec kary śmierci, którą w Iranie, i tylko tam, stosuje się wobec nieletnich. Trumienki były ozdobione zdjęciami zgładzonych dzieci.

Swoją solidarność z wiecem w Hyde Parku wyrazili przedstawiciele 20 krajów z Europy i całego świata, włączając w to między innymi Kanadę, Irak, Izrael, Meksyk i Nigerię.

Uczestnicy demonstracji

Uczestnicy demonstracji

Organizatorzy twierdzą jednak, że dużo więcej osób, głównie apostatów, było chętnych wziąć udział w demonstracji. Niestety zrezygnowali z obawy o swoje życie. Co więcej organizatorzy prosili, żeby z tego samego powodu nie upubliczniać zdjęć niektórych uczestników sobotniego wiecu.

Dziesięć tysięcy – tyle osób chce z nami protestować – mówiła przewodnicząca OLFA Myram Namazie – tyle obiecuje, że pojawi się na kolejnej manifestacji. Właśnie teraz dostałam wiadomość, że aresztowano pewnego człowieka w Pakistanie, który lobbował w imieniu naszej manifestacji.

Do tej pory organizacja One Law For All zebrała przeszło 20 000 podpisów osób, które nie zgadzają się na funkcjonowanie prawa szariatu w Zjednoczonym Królestwie. Podpisy można składać również pod petycją umieszczoną w internecie.

NIE DLA SZARIATU

NIE DLA SZARIATU

Sądy szariackie działają w Zjednoczonym Królestwie od 2008 roku. Jest już ich kilkanaście i orzekają w sprawach cywilnych, w tym takich jak sprawy rozwodowe, spadkowe oraz sprawowanie opieki nad dzieckiem. W sądzie koranicznym zeznanie kobiety jest równoważne tylko połowie głosu mężczyzny, a sądy brytyjskie nie mają możliwości sprawdzić czy prawa kobiet nie zostały pogwałcone w takim procesie.

Następną akcją OLFA będzie wystawa prac wyłonionych w trwającym jeszcze konkursie artystycznym „Passion for Freedom.” Wystawa odbędzie się na wiosnę 2010 roku w Londynie. Zainteresowane są nią galerie w Berlinie, Paryżu, Moskwie oraz w Warszawie.

BBC 4 o demonstacji One Law For All

JG, JW

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Iran: rap kontra totalitarny reżim

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze