Bułgarska prokuratura oświadczyła, że bułgarski imam wraz z sześcioma innymi osobami, zatrzymanymi podczas operacji specjalnej służb bezpieczeństwa, został oskarżony o wspieranie Państwa Islamskiego.
Zastępca Prokuratora Generalnego, Borislav Sarafov, oświadczył, iż zarzuty postawione muzułmańskiemu przywódcy religijnemu, Ahmedowi Mussie, oraz pięciu mężczyznom i jednej kobiecie zawierają propagowanie antydemokratycznej ideologii oraz podżeganie do wojny, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem nagrań wideo i zdjęć.
Bułgarskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w ostatnim czasie, w ramach operacji specjalnej mającej na celu ujawnienie działań ekstremistów islamskich, obławę na 40 domów i meczet, w których zarekwirowano książki i komputery. Podczas operacji, w której wzięło udział 400 policjantów, pracowników sił bezpieczeństwa, prokuratorów oraz oficerów śledczych, zatrzymano 26 osób na 24 godziny oraz przesłuchano 30 świadków.
„(Mussa) jest inteligentnym człowiekiem, więc przyjął do wiadomości decyzję prokuratorów i nie wyraził sprzeciwu wobec swojego zatrzymania”, powiedziała reporterom Elvira Pankova, adwokat Mussy.
Oficerowie śledczy odkryli w domach podejrzanych dużą ilość koszulek, czapek, flag oraz transparentów z logo Państwa Islamskiego.
Prokurator Sarafov twierdzi, że imam Mussa, były chrześcijanin wyznania rzymskokatolickiego, który podczas pracy w Wiedniu doprowadził do przejścia na islam 2000 osób, nauczał otoczony flagami Państwa Islamskiego. Twierdzi on również, że imam powiedział swoim zwolennikom, żeby byli przygotowani do walki z chrześcijaństwem, by osiągnąć cel ostateczny, którym jest ustanowienie na całym świecie kalifatu.
Zdaniem Sarafova, ugrupowanie Mussy usiłowało rekrutować bojowników do Państwa Islamskiego w marcu ubiegłego roku, a omawiane przestępstwa zostały popełnione między lipcem 2014, a listopadem 2014.
W marcu tego roku Mussa skazany został na rok więzienia za rozpowszechnianie radykalnego islamu w sprawie, która miała być sprawdzianem delikatnych stosunków pomiędzy zamieszkującą kraj mniejszością muzułmańską, a prawosławną większością. Mussa na skutek apelacji odzyskał wolność.
Bułgaria wspiera koalicję ds. walki z Państwem Islamskim, jednak do tej pory nie wzięła aktywnego udziału w działaniach zbrojnych.
Bułgaria to także rzadki przykład państwa należącego do UE, w którym muzułmanie nie są świeżo przybyłymi imigrantami, ale wielusetletnią społecznością, głównie tureckiego pochodzenia, zamieszkującą kraj od czasów Imperium Osmańskiego, którego rządy zakończyły się w 1878 r. Stanowią oni około 12% mieszkańców ponad siedmiomilionowej populacji Bułgarii.
aQ na podst. http://www.christiantoday.com/article/support.for.islamic.state.spreads.to.bulgaria.six.face.charges/43590.htm