Uchodźcy z Libii wolą Europę niż Egipt

OREFUGEE_g1_09xx01
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Genewie stwierdza, że obserwuje się niepokojący nowy trend wzrostu liczby uchodźców z Libii, którzy wracają do tego kraju w desperackiej próbie dotarcia do Europy.

Dużą grupę ryzykującą niebezpieczną podróż morską z Libii na Maltę lub do Włoch stanowią członkowie społeczności somalijskiej, etiopskiej i erytrejskiej z obozów w Shousha przy granicy tunezyjsko-libijskiej. Według grupy uchodźców, którzy znaleźli się w Genewie, setki ludzi, którzy uciekli z Libii do Tunezji i Egiptu, w ciągu minionych tygodni powróciły do kraju z zamiarem wejścia na pokład statków płynących do Europy. Do dziś we Włoszech i na Malcie wylądowało około 14 000 ludzi, ale UNHCR twierdzi, bazując na wyliczeniach ocalałych uchodźców i ich rodzin, że od marca nie wiadomo o losie ponad 1200.

Uważa się, że kolejne tysiące szykują się, by podjąć podróż morską z Libii. Ci, którzy już tego dokonali, podróżowali w przepełnionych łodziach w złym stanie technicznym, często bez wykwalifikowanego szypra lub załogi. UNHCR ocenia, że podczas tych przewozów ginie jedna na 10 osób.

Rzecznik komisarza powiedział reporterom we wtorek, że „UNHCR spotkał się w Trypolisie z uchodźcami planującymi odbyć taką podróż. Są oni w pełni świadomi wysokiej liczby zgonów podczas podróży, ale powiedzieli nam, że nie mają nic do stracenia. Pewien Erytrejczyk powiedział, że woli raczej umrzeć, próbując osiągnąć bezpieczeństwo, niż kontynuować życie w zagrożeniu. Wielu żyło w Libii przez kilka lat; byli okresowo więzieni, a przybyli z krajów takich jak Erytrea i Somalia, do których bezpieczny powrót nie jest możliwy”.

Grupa ONZ podaje, że w nadchodzących tygodniach dla uchodźców będzie potrzebnych ponad 6000 miejsc. (db)

Tłumaczył Kuba na podstawie http://genevalunch.com/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze