Tylko w Szwecji darmowe mieszkania dla kombatantów Państwa Islamskiego

Darmowe mieszkania, zatrudnienie, edukacja i wsparcie finansowe, to elementy programu rehabilitacji wprowadzonego przez szwedzkie miasto Lund dla byłych terrorystów ISIS, którzy wrócą do Szwecji.

Zdaniem władz miasta działania te mają powstrzymać dżihadystów przed powrotem do sieci terrorystycznych i zintegrować ich ponownie ze społeczeństwem. Zgadzają się, że to kontrowersyjne propozycje, ale takie podejście sprawdzało się przy okazji tych co opuszczali gangi czy grupy neonazistowskie. Z jednej strony za przestępstwa należy ponieść odpowiedzialność, ale z drugiej patrząc na koszty, lepiej zintegrować osobę ze społeczeństwem, uważa koordynatorka działań przeciwko przemocy Anna Sjöstrand.

Podobnie uważa kryminolog Christoffer Carlsson, który w pomocy w integracji ze społeczeństwem widzi zabezpieczenie, żeby jednostki nie powróciły do działalności przestępczej.

Do Szwecji wróciło tymczasem 140 eurodżihadystów z terenu Syrii i Iraku i kolejne miasta jak Malmö rozważają wprowadzenie podobnych środków. (j)

źródło: The Independent

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Andaluzja: dżihadysta zaatakował w kościele. Co wiemy?

Indie: młodzi muzułmanie zagrożeni radykalizacją

Wielka Brytania: koniec taryfy ulgowej dla radykalnych imamów