Tureckie uczelnie fałszują historię ludobójstwa Ormian

The Armenian Genocide
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Armenii Serzh Sargsyan podkreśla, że nie będzie ugody z Turcją, dopóki nie uzna ona masowych morderstw Ormian w okresie I Wojny Światowej jako ludobójstwa.

Ostatniego nawiązywania stosunków między obydwoma krajami prezydent Sargsyan nie określa jako pojednanie. Prawdziwe pojednanie może być osiągnięte dopiero po wyrażeniu skruchy, powiedział.

Ormiańsko-turecka normalizacja stosunków trwa od trzech lat, od momentu podpisania dwóch protokołów przez rządy obu państw w Zurychu. Turcja jednak uzależnia ratyfikację protokołu od rozwiązania konfliktu z Azerbejdżanem o Górny Karabach. To z kolei wstrzymało ratyfikację ze strony Armenii.

Masakra Ormian z roku 1915 jest uznana za ludobójstwo przez wiele krajów, m.in. także przez Polskę oraz inne kraje członkowskie UE, jak Francja, Włochy, Holandia, Belgia, Litwa, Słowacja, Szwecja, Grecja i Cypr, oraz przez Parlament Europejski.

Turcja jednak odmawia uznania tej zbrodni za ludobójstwo. Co więcej, na tureckich uczelniach sam udział Turcji w zbrodni jest ukrywany. Turecka gazeta „Radikal” podaje pytanie egzaminacyjne na Uniwersytecie Dicle, gdzie student ma zgodzić się lub nie z podanym stwierdzeniem: „Imperium Osmańskienie przygotowało ludobójstwa. Część Ormian współpracujących z Rosją zginęła z powodu zdrady; inna część z powodu zimna, chorób i głodu w trakcie przesiedlenia sugerowanego przez Niemców. Niektórzy Ormianie opuścili tureckie ziemie z Rosjanami, co spowodowało zmniejszenie się populacji Ormian w Turcji”. Historyk przeprowadzający egzamin broni prawdziwości tego zdania.

Jednym z kryteriów kopenhaskich, teoretycznie określających warunki rozpoczęcia negocjacji, jest poszanowanie praw mniejszości. Negowanie przez Turcję mordu popełnionego na mniejszościach i jednoczesne prowadzenie negocjacji akcesyjnych narusza wiarygodność Unii Europejskiej jako promotora praw człowieka.(p)

Jan Wójcik

http://www.arka.am/eng/politics/2011/05/16/25834.html

http://www.panarmenian.net/eng/world/news/70028/

 

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze