Wiadomość

Tureccy kibice kontra brytyjski islamista

Ulice Stambułu po finałach Ligi Mistrzów
Ulice Stambułu po finałach Ligi Mistrzów

Wydawca islamistycznej strony internetowej 5 Pillars, Roshan Salih, skrytykował tureckich kibiców, że piją alkohol. Nie takiej odpowiedzi muzułmanów się spodziewał.

Po wygranej Manchester City w Lidze Mistrzów UEFA tłumy kibiców ruszyły, jak to tradycyjnie w świecie piłkarskim bywa, do barów. Mecz toczył się z Interem Mediolan w Stambule w sobotę wieczorem, więc to tam pojawiły się tysiące świętujących kibiców.

To nie umknęło uwadze jednego z najpopularniejszych portali prezentujących treści związane z fundamentalistycznym islamem w Wielkiej Brytanii. „Widok fanów Man City i Inter Milan pijących alkohol w Stambule przed finałem Ligi Mistrzów obrzydza mnie. To jest muzułmański naród, więc po pierwsze i najważniejsze alkohol powinien zostać zakazany. Po drugie obcokrajowcy powinni szanować kulturę muzułmańskiego narodu i powstrzymać się od alkoholu. Wiem, że Turcja jest trochę świecka, ale ciągle mnie to irytuje”, napisał Roshan Salih, wydawca 5 Pillars.

Na tym nie koniec, Salih postanowił jeszcze przypomnieć, że Stambuł był siedzibą kalifatu, a dzisiaj na jego ulicach są hordy pijanych kibiców. Chociaż przekaz Saliha raczej skierowany jest do grupy brytyjskich muzułmanów o skrajnych poglądach, na jego wypowiedź postanowili zareagować Turcy.

„Kim ty k…a jesteś, by decydować co robią Turcy? Jeżeli chcesz zakazu alkoholu, dlaczego do ch..a mieszkasz w kraju niewiernych? Korzystasz z życia w demokratycznym świeckim kraju, ale chcesz byśmy my, Turcy, mieszkali w twojej ograniczonej fantazji z pustynnej krainy, ha?”, odpisał mu politolog Özgün Emre Koç.

Koç ma na Twitterze rzeszę fanów i ostatnio było o nim głośno, gdy zatrzymano go za krytykę działań rządu po trzęsieniu ziemi. Dwa lata wcześniej jego żona została zgłoszona do prezydenckiego systemu skarg CIMER za umieszczenie w internecie zdjęcia z alkoholem.

Inny wpis przypominał, że „Turcja jest regionalnym miejscem narodzin piwa, wina i wielu innych smacznych likierów, którymi cieszono się przez tysiąclecia”. Wielu przypominało Salihowi, że Turcja jest świeckim, wielokulturowym krajem. Zwyzywano go od beduinów i bin Ladenów.

Czy jednak w Turcji alkohol jest kwestią dyskusji i sporów z częścią religijnej społeczności? Jak widać powyżej, pokazanie się z alkoholem może skutkować donosem. Erdogan i jego islamistyczna partia AKP wprowadzili trochę związanych z islamem restrykcji dotyczących sprzedaży alkoholu. W roku 2021 zakazano sprzedaży alkoholu w Ramadanie, oficjalnie z powodu lockdownu, ale odczytane to zostało jako ukłon w kierunku konserwatystów. Utrudniono też wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Strona 5pillarsuk.com jest znana z poglądów islamistycznych i salafickich. Jej twórcy popierają mizoginistyczne poglądy Andrew Tate’a. W lutym podżegała muzułmanów w Wielkiej Brytanii do działań przeciwko rzekomemu „zbezczeszczeniu Koranu”.

Przeczytaj także:

Turcja na wojnie. Z alkoholem

Czy asyryjska kultura w Turcji odżyje dzięki winoroślom?

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię