Turcja znów aresztuje dziennikarzy

Sąd w Stambule aresztował Cana Dündara, redaktora naczelnego gazety “Cumhuriyet” oraz Erdema Güla, szefa biura w Ankarze z powodu publikacji o zaangażowaniu tureckiego wywiadu w transfer broni do Syrii.

Mark Toner, zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA, oświadczył, że śledztwo, oskarżenia i aresztowanie redaktorów wywołują „poważne obawy” co do podejścia tureckiego rządu do zasady wolności mediów.

Turcja początkowo twierdziła, że ciężarówki przechwycone przez prokuratorów przewoziły pomoc humanitarną. Rząd później zmienił wersję i oznajmił, że przewożono broń dla Turkmenów na terenie Bayırbucak w Syrii. Turkmeńscy bojownicy są etnicznie Turkami i są silnie wspierani przez Ankarę.

Toner powiedział, że te wydarzenia są tylko ostatnimi z serii działań tureckiego wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania podjętych na podstawie „wątpliwych okoliczności” wobec tureckich mediów krytykujących rząd.

Po aresztowaniu Dündara i Güla liczba uwięzionych tureckich dziennikarzy wzrosła do 32. Od czasu odzyskania przez rząd większości parlamentarnej po wyborach pierwszego listopada, co najmniej sześciu dziennikarzy zostało aresztowanych. W minionym miesiącu władze tureckie zamknęły 14 stacji telewizyjnych, przejęły dwie gazety, dwie stacje telewizyjne i stację radiową.

„Wzywamy władze tureckie do zapewnienia, że wszystkie osoby i organizacje – w tym między innymi media, ale nie tylko – mogą swobodnie wyrażać pełną gamę opinii i krytyki, zgodnie z gwarancjami konstytucyjnymi w Turcji dla wolności mediów i wolności słowa”, powiedział Toner, dodając, że ostatecznie wzmocni to “turecką demokrację”.

Xsara na podstawie: http://www.todayszaman.com/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Niemcy: rośnie liczba nielegalnych imigrantów

Iran: coraz więcej ofiar śmiertelnych

16-latek planował zamach