Turcja zmienia konstytucję

Erdogan i Ahmadinejad
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Parlament Turcji przegłosował w piątek w drugim czytaniu zmiany w konstytucji, przewidujące m.in. zmniejszenie uprawnień sądów wyższych instancji, które w swych orzeczeniach często kontestują politykę rządu.

Erdogan i Ahmadinejad
Projekt nowelizacji został zgłoszony przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), mającą islamskie korzenie.

Za poprawkami głosowało 336 deputowanych w liczącym 550 miejsc parlamencie; zmiany nie uzyskały jednak większości dwóch trzecich głosów, dzięki czemu ostateczne przyjęcie nowelizacji mogłoby nastąpić bez referendum.

Po poparciu zmian w ustawie zasadniczej przez co najmniej 330 deputowanych, ustawa trafi teraz do prezydenta Abdullaha Gula, który powinien ją zatwierdzić, a następnie zarządzić referendum.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w czwartek, że jeśli zmiany nie uzyskają poparcia dwóch trzecich głosów w parlamencie, zostanie przeprowadzone referendum. Zaznaczył, że rząd zaczął już przygotowania do kampanii przed plebiscytem w sprawie nowelizacji konstytucji.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze