Turcja: obrońcy praw człowieka chcą sądzić puczystów

Turcja i UE
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

AKP po uchwaleniu nowej konstytucji pozornie przystosowującej Turcję do wstąpienia do UE, przystępuje do rozprawy z armią – strażnikiem świeckości Turcji.

Tureckie organizacje praw człowieka złożyły w poniedziałek pozwy, w których domagają się osądzenia byłego prezydenta kraju Kenana Evrena za jego rolę w wojskowym zamachu stanu z 1980 roku. Chcą też osądzenia dwóch innych przywódców puczu.

Turcja i UE
Turcja i UE

Inicjatywa ta następuje dzień po referendum, w którym Turcy – obok innych zmian w konstytucji – zgodzili się na zniesienie immunitetu, który dotąd przysługiwał przywódcom zamachu.

Obrońcy praw człowieka złożyli pozwy w Ankarze, Stambule i Izmirze. Jak wyjaśniła organizacja Stowarzyszenie Praw Człowieka w pozwie złożonym w biurze prokuratora generalnego w Ankarze, jest to „żądanie, by biuro prokuratora otworzyło sprawę przeciwko Kenanowi Evrenowi dotyczącą zbrodni przeciwko ludzkości”.

Evren, były generał, ma obecnie 93 lata. W wyniku zamachu w 1980 roku stanął na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i w latach 1982-89 był prezydentem Turcji.

W niedzielnym referendum wśród 26 zmian w konstytucji przyjęto anulowanie artykułu, który blokował działania prawne przeciwko Evrenowi i innym przywódcom puczu. Referendum odbyło się w 30. rocznicę tych wydarzeń. Inne zaaprobowane zmiany zwiększają zakres odpowiedzialności wojskowych przed sądami cywilnymi, dają parlamentowi większą władzę w procesie mianowania sędziów i znoszą wiele ograniczeń dotyczących akcji strajkowych.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze