Turcja: obrońcy praw człowieka chcą sądzić puczystów

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

AKP po uchwaleniu nowej konstytucji pozornie przystosowującej Turcję do wstąpienia do UE, przystępuje do rozprawy z armią – strażnikiem świeckości Turcji.

Tureckie organizacje praw człowieka złożyły w poniedziałek pozwy, w których domagają się osądzenia byłego prezydenta kraju Kenana Evrena za jego rolę w wojskowym zamachu stanu z 1980 roku. Chcą też osądzenia dwóch innych przywódców puczu.

Turcja i UE
Turcja i UE

Inicjatywa ta następuje dzień po referendum, w którym Turcy – obok innych zmian w konstytucji – zgodzili się na zniesienie immunitetu, który dotąd przysługiwał przywódcom zamachu.

Obrońcy praw człowieka złożyli pozwy w Ankarze, Stambule i Izmirze. Jak wyjaśniła organizacja Stowarzyszenie Praw Człowieka w pozwie złożonym w biurze prokuratora generalnego w Ankarze, jest to „żądanie, by biuro prokuratora otworzyło sprawę przeciwko Kenanowi Evrenowi dotyczącą zbrodni przeciwko ludzkości”.

Evren, były generał, ma obecnie 93 lata. W wyniku zamachu w 1980 roku stanął na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i w latach 1982-89 był prezydentem Turcji.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W niedzielnym referendum wśród 26 zmian w konstytucji przyjęto anulowanie artykułu, który blokował działania prawne przeciwko Evrenowi i innym przywódcom puczu. Referendum odbyło się w 30. rocznicę tych wydarzeń. Inne zaaprobowane zmiany zwiększają zakres odpowiedzialności wojskowych przed sądami cywilnymi, dają parlamentowi większą władzę w procesie mianowania sędziów i znoszą wiele ograniczeń dotyczących akcji strajkowych.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook