Turcja wesprze Państwo Islamskie przeciwko Kurdom i Europie

Ankara zamierza przeszkodzić wpieranym przez USA, kurdyjskim Syryjskim Siłom Demokratycznym (SDF), w odbiciu z rąk Państwa Islamskiego, miasta Manjib w północnej Syrii.

To turecka „czerwona linia”, której przekroczenie wg słów armii tureckiej będzie oznaczało ostrzał kurdyjskich pozycji z terytorium Turcji. Turcja uważa YPG stanowiące część SDF, za odłam uznanej za terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Manjib to także, zdaniem europejskich agencji wywiadowczych, miejsce przez które z terenu Syrii do Turcji, a dalej do Europy, dostają się syryjscy dżihadyści. Według służb bezpieczeństwa tą drogę obrała część zamachowców związanych z ostatnimi zamachami w Paryżu i Brukseli. Waszyngton naciska na Turcję, by ta zamknęła ostatni przesmyk, którym terroryści mogą dostawać się do Europy. (j)

źródło: Hurryiet

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Ciosy nożem za koszulkę z „Charlie Hebdo”

FGM coraz mniej islamskie

Prześladowcy krytykującej islam skazani