Turcja: szef NATO musi lubić islam

turcja-nato
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Stany Zjednoczone wyraziły poparcie dla kandydatury duńskiego premiera na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO, ale teraz muszą uzyskać zgodę Turcji, oznajmili w poniedziałek amerykańscy i europejscy urzędnicy w Brukseli.

turcja-natoObecnie najwyższym rangą urzędnikiem cywilnym w NATO jest holenderski dyplomata Jaap de Hoop Scheffer, który naciskał na europejskich członków sojuszu, żeby przeznaczyli więcej pieniędzy na kampanię w Afganistanie. Jego kadencja kończy się pod koniec lipca.

Tradycyjnie najwyższe stanowisko cywilne zajmuje Europejczyk, podczas gdy amerykański generał piastuje najwyższe stanowisko wojskowe.

Chociaż większość krajów europejskich popiera duńskiego premiera Andersa Fogha Rasmussena, administracja prezydenta Obamy po cichu wspiera kanadyjskiego ministra obrony, Petera MacKaya, częściowo ze względu na znaczącą rolę Kanady w Afganistanie.

Jednak w niedzielę w Brukseli MacKay właściwie zaprzeczył jakoby ubiegał się o to stanowisko, co zresztą nigdy nie było potwierdzone oficjalnie. Mam mnóstwo pracy z kanadyjskimi siłami zbrojnymi – powiedział.
Wysoki urzędnik europejski oświadczył, że to, co zostanie przekazane Turcji, zależy od Waszyngtonu – biorąc pod uwagę fakt, że NATO działa na zasadzie konsensusu wszystkich jego członków.

Ale Rasmussen ma problemy także z tym, jak on i jego kraj są postrzegani przez muzułmanów, którzy uważają ich za niewrażliwych wobec islamu. Jest to kluczowe zagadnienie, biorąc pod uwagę fakt, że dla NATO największym bezpośrednim wyzwaniem jest Afganistan i Pakistan.

Turcy sprzeciwiają się kandydaturze Rasmussena, powołując się na te obawy. Duński problem wywodzi się z publikacji w duńskiej prasie karykatur proroka Mahometa. Co więcej, Dania pozwala na prowadzenie u siebie stacji telewizyjnej zwolennikom PKK, Partii Pracujących Kurdystanu, grupy separatystów zakazanej w Turcji. W roku 2003 Rasmussen stwierdził, że nie wierzy, że Turcja kiedykolwiek zostanie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Turecki polityk powiedział agencji Reuters w Brukseli, że podczas gdy stanowisko Ankary nie jest jeszcze wiążące, reputacja Rasmussena została nadwerężona. W czasach, gdy NATO zamierza wziąć na siebie dodatkową odpowiedzialność za Afganistan i Pakistan, posiadanie sekretarza generalnego, którego stosunek do milionów muzułmanów budzi sprzeciw, nie jest odpowiednim podejściem do muzułmańskiego świata – oświadczył przedstawiciel Turcji.

Tłum. KD.

Źródło: International Herald Tribune

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook