Turcja: świeckość w odwrocie

Erdogan
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wzrasta zaniepokojenie dyplomatów UE coraz bardziej bojową postawą rządzących Turcją islamistów.

Dyplomaci oskarżają Ankarę o wykorzystywanie dochodzeń w sprawie rzekomych spisków antyrządowych jako metody uciszenia przeciwników, a jednocześnie sprzeniewierzanie się świeckim zasadom kraju poprzez wprowadzanie nauczania Koranu w szkołach państwowych.

Tureckie władze oskarżają tak zwaną siatkę Ergenekon o zawiązanie spisku w celu obalenia rządu premiera Erdogana. Dziesiątki emerytowanych jak i będących w czynnej służbie wyższych rangą wojskowych, intelektualistów, prawników i dziennikarzy osadzono w więzieniach.

Jak podaje „EUbusiness”, 7 czerwca 2012 komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Stefan Fuele podczas rozmów w Instambule przytoczył te i inne przeszkody stojące na drodze do członkostwa Turcji w EU. „Wykorzystałem okazję, jaką było to spotkanie, by wyrazić nasze zaniepokojenie coraz liczniejszymi aresztowaniami prawodawców, nauczycieli akademickich i studentów, a także ograniczaniem wolności prasy i dziennikarzy”- powiedział Fuele.

Na jesieni, z początkiem roku szkolnego rządząca partia AKP zamierza wprowadzić lekcje Koranu. Jednocześnie, wraz z końcem szkoły podstawowej więcej rodziców będzie miało możliwość rezygnacji ze świeckiego systemu edukacji i posłania dzieci do islamskich szkół religijnych. Dotychczas limit wieku wynosił w nich 15 lat, od teraz szkoły islamskie będą przyjmować już 11-latków.

Zaniepokojenie budzą również plany państwowej telewizji TRT, żeby rozpocząć działanie osobnego kanału religijnego, a także propozycje otwierania pomieszczeń do modlitwy we wszystkich nowych budynkach publicznych, takich jak przedszkola, teatry czy nawet opera.

„Szereg ostatnich działań pokazuje, że konserwatywne tendencje zdobywają przewagę i nie napotykają żadnej opozycji”- powiedział Marc Pierini, były szef zespołu dyplomatycznego ds.Unii Europejskiej w Turcji. „Świeckie społeczeństwo istnieje, jest jednak ledwo słyszalne” – twierdzi dyplomata z Ankary. „Media są w większości pośrednio lub bezpośrednio kontrolowane przez AKP, a opozycja jest całkiem bezsilna.”

Premier Erdogan powiedział o aborcji: „Nie ma żadnej różnicy czy mordujesz dziecko w łonie matki, czy po urodzeniu.” A nastepnie porównał aborcję do ataku w Uludere; kiedy to tureckie samoloty wojskowe zabiły cywili, myląc ich z kurdyjskimi separatystami: „Każda aborcja jest jak atak w Uludere”.

„ Niektórzy politycy tworzą nieodpowiednie porównania” – skomentował to ambasador Jean-Maurice Ripert, przewodniczący delegacji UE w Turcji.

Turcja przygotowuje prawo, które obniża limit czasu wykonywania aborcji z dziesiątego do szóstego tygodnia ciąży. Tysiące kobiet demonstrowało przeciw proponowanym zmianom, broniąc istniejącego prawa aborcyjnego ustanowionego w 1965 roku.

Uznany turecki kompozytor i pianista Fazil Say stoi w obliczu procesu pod zarzutem obrazy uczuć religijnych w serii prowokacyjnych wypowiedzi o islamie na Twitterze. Jeśli zostanie skazany, grozi mu osiemnaście miesięcy więzienia. Say powiedział „Hurriyet Daily News” , że odkąd oświadczył publicznie, iż jest ateistą, czuje się całkowicie usunięty poza nawias tureckiego społeczeństwa.

Pewien europejski dyplomata w Stambule zauważył: „Nie chodzi tylko o to, że go osądzono, ale także o to, co napisano w prorządowej gazecie „Sabah”, która z donosiciela na Saya zrobiła bohatera”. Islamska gazeta „Yeni Akit” także nie szczędziła pochwał osobie, która powiadomiła władze o komentarzach Saya; artykuła zatytułowano: „Człowiek, który nie daje wytchnienia wrogom islamu.”

Do tego wszystkiego Erdogan ogłosił niedawno, że na jednym ze wzgórz Stambułu powstanie gigantyczny meczet, stając się jednym z najbardziej widocznych obiektów w panoramie miasta. Krytycy Erdogana i AKP podejrzewają, że tajną agendą rządu jest promowanie islamu przy jednoczesnym osłabianiu tureckich tradycji świeckich. „Erdogan sam podsyca tę dyskusję różnymi wypowiedziami, na przykład, że on i jego partia chcą zobaczyć ‘pojawienie się religijnej generacji’ ”, zauważył Semih Idiz, autor wstępniaków w gazecie „Milliyet”.

Tłumaczenie: Zenon Myszkowski

http://www.finchannel.com/Main_News/Politics/110726_Turkish_ruling_Islamists%27_zeal_worries_EU_diplomats_/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook