Turcja: ptak podejrzany o szpiegostwo dla Izraela.

Ptak
| 13 komentarzy|
image_pdfimage_print

Władze wschodniej części Turcji uwolniły ptaka przetrzymywanego po zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela.

Mieszkańcy wsi Altanavya w prowincji Elazig, odkryli pustułkę, która miała metalową obrączkę z napisem „24311 Tel Avivunia Israel”. Jak donoszą tureckie media, podejrzewając, że ptak może być na misji szpiegowskiej dla państwa żydowskiego, wieśniacy przekazali go lokalnym władzom.

PtakPersonel medyczny na Uniwersytecie Firat w Elazig, podszedł do sprawy z wielką troską i wstępnie zidentyfikował pustułkę jako “izraelskiego szpiega” w swoich dokumentach rejestracyjnych. Intensywne badania medyczne – z prześwietlaniem włącznie – pozwoliły ustalić, że ptak był rzeczywiście tylko ptakiem. Lokalne media doniosły, że nie było śladu mikrochipów, które mogłyby transmitować informacje do Izraela. Gdy władze ustaliły, że nie ma podstaw do wniesienia oskarżenia, ptak mógł odlecieć.

Incydent ten ilustruje stopień paranoi i ksenofobii w odniesieniu do Izraela obecny wśród dużej części tureckiego społeczeństwa. Jest to związane z faktem, że rozmowy między Turcją a Izraelem na temat odszkodowania dla rodzin osób zabitych w trakcie incydentu ze statkiem Mavi Marmara (tzw. Flotylla Wolności) z 2010 roku utknęły w martwym punkcie.

Ośmiu Turków i jeden obywatel turecko-amerykańskiego pochodzenia zostało zabitych 31 maja 2010 roku, gdy komandosi izraelscy szturmowali turecki statek usiłujący przedostać się do objętej blokadą Strefy Gazy. Izrael zgodził się przeprosić za ten incydent i wypłacić odszkodowania dla rodzin ofiar, co skłoniło rząd turecki do ogłoszenia wielkiego zwycięstwa.

Lokalne wiadomości przekazały, że turecki wicepremier Bulent Arinc powiedział, że Izrael powinien przyznać, iż płaci odszkodowanie za działanie bezprawne oraz że wysokość płaconej kwoty nie jest sprawą główną. Przedstawiciel władz izraelskich w wypowiedzi dla „Jerusalem Post” stwierdził, że wypowiedziane przez Arinca słowa miały na celu upokorzenie Izraela. „Nagle mówi, że nie chodzi o pieniądze. W rzeczywistości chcą, żebyśmy padli na kolana i odczytali tekst przez nich podyktowany” – powiedział.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Tłumaczenie: Grażyna Jackowska

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/10203935/Turkey-clears-bird-of-spying-for-Israel.html

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook