Turcja: Planowane zmiany w kodeksie karnym, by zwiększyć wolność słowa

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Władze Turcji przygotowały projekt nowelizacji kodeksu karnego, który m.in. zawęża definicję propagandy terrorystycznej – podał Reuters.

Zdaniem agencji jest to krok w kierunku dostosowania prawa tureckiego do wymogów UE w sferze wolności słowa.

Projekt został przedstawiony we wtorek premierowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi i może trafić jeszcze w lutym do parlamentu – informuje Reuters, powołując się na ministerstwo sprawiedliwości.

Szef tego resortu Sadullah Ergin oświadczył, że przygotowane zostały regulacje „otwierające drogę do wolności słowa w Turcji”. Wyjaśnił, że reforma zmierza w kierunku kryteriów stosowanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, według których tylko bezpośrednie wzywanie do przemocy jest traktowane jako przestępstwo.

Dotychczas Turcja na szeroką skalę stosowała przepisy antyterrorystyczne, pozwalające sądzić i skazywać na więzienie polityków, działaczy i dziennikarzy często za to, co napisali lub powiedzieli – przypomina Reuters. Jest to powodem zastrzeżeń wysuwanych przez Unię Europejską w sprawie przestrzegania wolności słowa w Turcji, która stara się o członkostwo w UE.

więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze