Turcja: bojkot nauki francuskiego w odwecie za krytykę Koranu

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Krytyka niektórych wersetów Koranu przez francuskich polityków doprowadziła do zakazu przyjmowania nowych studentów na wydziały romanistyki w Turcji.

Decyzja tureckich władz oświatowych jest wynikiem oburzenia urzędników na list otwarty, opublikowany niedawno przez „Le Parisien”, wzywający islamistów do usunięcia niektórych fragmentów ze świętej księgi muzułmanów. Manifest został podpisany przez prawie trzysta ważnych postaci we Francji, w tym przez byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego oraz byłego premiera Manuela Vallsa. Można w nim przeczytać, że wersety Koranu nawołujące do „zabijania i karania Żydów, chrześcijan oraz niewiernych” powinny zostać usunięte z księgi, ponieważ „straciły ważność”.

Prezydent Turcji Erdoğan zaatakował twórców listu. „Za kogo się uważacie, żeby atakować nasze pisma? Wiemy, jak podli jesteście… nie różnicie się od ISIS” – oznajmił w przemówieniu w Ankarze 8 maja.

Władze oświatowe potwierdziły później, że podejmują w tej sprawie działania. „Potępiliśmy kontrowersyjne oświadczenia na temat Koranu, jakie pojawiły się we Francji. Zarząd ds. Wyższej Edukacji, będący niezależną instytucją, zdecydował się odpowiedzieć na te wypowiedzi” – powiedział Emrullah Isler, przewodniczący komitetu ds. edukacji narodowej, kultury, młodzieży i sportu w parlamencie tureckim. „Brak wydziałów uniwersyteckich, gdzie nauczałoby się po turecku we Francji, był kolejną przyczyną podjęcia takiej decyzji. Trzeba tam założyć przyzwoite wydziały turkologii. (…) Co więcej, było zbyt wiele wydziałów nauczających języka francuskiego na uniwersytetach w Turcji” – oznajmił Isler.

Decyzję poprzedziło pogorszenie stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami po tym, jak w Turcji skrytykowano niedawną propozycję prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, dotyczącą mediacji pomiędzy Ankarą a wyjętymi spod prawa bojownikami kurdyjskimi. Rząd francuski mocno sprzeciwił się najazdom wojskowym na północną Syrię, skierowanym przeciwko Kurdom, uznawanym przez władze Turcji za „terrorystów”.

 

Veronica Franco, na podstawie: www.timeshighereducation.com
Lista sygnatariuszy manifestu w „Le Parisien” : www.leparisien.fr

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook