Tunezja w stronę równości kobiet i mężczyzn

Tunezyjki
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Tunezja oficjalnie zniosła zastrzeżenia wobec międzynarodowego traktatu na rzecz praw kobiet, podało na początku maja Human Rights Watch.

Tunezyjki
Tunezyjki

ONZ pod koniec kwietnia potwierdziła wpłyniecie tunezyjskiej noty, w której ten kraj wycofuje się z zastrzeżeń wobec Konwencji na rzecz Eliminacji Wszystkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW). To ważny i pierwszy w krajach Arabskiej Wiosny krok do zrównania standardów praw kobiet w kraju ze standardami międzynarodowymi.

Zastrzeżenia pozwalały Tunezji utrzymywać na przykład gorszy status praw kobiet w rodzinie, uniemożliwiać przekazywanie dzieciom swojej narodowości, utrudniać rozwody czy przyznawać opiekę nad dziećmi ojcu. HRW zauważa jednak, że na drodze do pełnej zgodności stoi jeszcze zapis, że żadne z postanowień konwencji nie może stać w sprzeczności z pierwszym rozdziałem tunezyjskiej konstytucji, który uznaje islam jako religię kraju. Oczekuje się, że nastąpią kolejne kroki i wkrótce kobiety będą mogły po rozwodzie opiekować się dziećmi, nawet jeżeli wyjdą za mąż, czy też będą miały prawo do równego spadku. Tunezja to jedyny kraj bliskowschodni, który za swój cel w konstytucji zapisał pracę na rzecz zrównania statusu kobiet i mężczyzn.

AX na podst. HRW www.hrw.org

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze