Terroryści modlą się na Kapitolu

capitol-hill
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Lider al-Kaidy, a także przywódca innej organizacji uznanej za terrorystyczną oraz skazany sądownie dżihadysta, to największe gwiazdy wśród kontrowersyjnych postaci, które brały udział w cotygodniowych modlitwach na Wzgórzu Kapitolińskim od czasu ataków terrorystycznych z 2001 roku, jak ujawniło śledztwo FoxNews.com

capitol-hillCongressional Muslim Staff Association (CMSA, Muzułmańskie Stowarzyszenie Pracowników Kongresu) prowadzi cotygodniowe piątkowe modlitwy Juma od ponad dekady, zapraszając często do tego gościnnych kaznodziejów. Grupa ta prowadziła modły nieoficjalnie, zanim w 2006 roku uzyskała oficjalny status i sponsoring członka Izby Reprezentantów Keitha Ellisona, jednego z dwóch muzułmanów będących aktualnie kongresmanami. Drugi z nich, Andre Carson, dołączył jako współsponsor, gdy wygrał wybory w 2008 roku.

Fox News ustaliło, że na modlitwy podczas kadencji Clintona, George’a W. Busha i Obamy uczęszczali między innymi:

Anwar al-Awlaki, cieszący się złą sławą imam z al-Kaidy, podobno ukrywający się w Jemenie;  jedyny Amerykanin na czarnej liście poszukiwanych przez amerykański rząd „żywych lub martwych”, prowadził modlitwy na Wzgórzu Kapitolińskim krótko po atakach z 11 września.

Randall „Ismail” Royer, były funkcjonariusz CAIR (Council on American-Islamic Relations), który wyznał, że przebył w 2004 roku szkolenie dla dżihadystów w Pakistanie. Odsiaduje dwudziestoletni wyrok więzienia.

Anwar Hajjaj, były prezes Taibah International Aid Association, stowarzyszenia charytatywnego, które zostało uznane za organizację terrorystyczną przez USA i ONZ w 2004 roku.

Esam Omeish, były prezes Muslim American Society, który został zmuszony do rezygnacji z komisji imigracyjnej stanu Wirginia w 2007 roku, po tym, gdy między innymi nawoływał do podążania „drogą dżihadu”.

Salam al-Marayati, przewodniczący Muslim Public Affairs Council, (Muzułmańskiej Rady Spraw Publicznych), który został zmuszony do ustąpienia z narodowego komitetu ds. terroryzmu w 1999 roku za pro-terrorystyczne komentarze.

Nihad Awad, dyrektor wykonawczy CAIR, który brał udział w zebraniu Hamasu w Filadelfii, podsłuchanym i nagranym przez FBI w 1993 roku.

Johari Abdul Malik, imam meczetu Dar al-Hijrah w Waszyngtonie, który popierał w swoich wypowiedziach skazanych i oskarżanych o terroryzm.

Tariq Ramadan, muzułmański uczony, który przez sześć lat miał zakaz wjazdu do USA za domniemane powiązania i darowizny dla grup terrorystycznych. Sekretarz Stanu Hillary Clinton zniosła jego banicję w styczniu.

–     Adbulaziz Othman al-Twaijri, przewodniczący oddziału OIC (Organizacji Konferencji Islamskiej), uznany przez USA za zagranicznego szpiega.

Nie jest jasne, kto jeszcze brał udział w tych modlitwach, ponieważ nie istnieje żaden oficjalny zapis tego, kogo CMSA zaprosiło na Kapitol. Strona internetowa grupy, włączona w oficjalną stronę członków Kongresu, wyświetla komunikat o błędzie. A z ponad 25 osób związanych z CMSA, z którymi Fox News skontaktowało się dla potrzeb tego artykułu – członków, uczestników, gości, zarejestrowanych urzędników, sponsorów kongresowych i rzeczników grup muzułmańskich – tylko jedna osoba chciała z nami rozmawiać.

“Kapitol powinien być jednym z najbardziej przejrzystych i publicznych ciał, ale wciąż spotyka się z publiczną krytyką odnośnie tego, kogo sprowadza do siebie i co umieszcza na swojej stronie”- powiedział Patrick Poole, konsultant antyterrorystyczny dla stróżów prawa i armii USA, który napisał o CMSA na konserwatywnym blogu Pajamas Media. “To nie jest zachowanie, jakie przystoi ludziom otrzymującym publiczne diety i pracującym w salach Kongresu” – dodał Poole.

Obraz zebrań modlitewnych można zobaczyć dzięki zapisowi wideo, raportom w wiadomościach, aktom sądowym i postom na portalach społecznościowych. Wyłania się z niego istne „Kto jest kim” kontrowersyjnych osobistości przewijających się przez drzwi Kapitolu za zaproszenie CMSA.

“Widać tu wzorzec naprawdę złych aktywistów, nie tylko zaangażowanych, lecz także prowadzących tę organizację”- powiedział Poole. “Naprawdę potrzebny jest jakiś rodzaj śledztwa odnośnie tego, kogo jeszcze CSMA zaprasza lub zapraszało na Wzgórze.”

Człowiekiem o najgorszej sławie z całej grupy jest al-Awlaki, którego widać, jak prowadzi modlitwy na Wzgórzu Kapitolińskim na nagraniu wideo, które było częścią filmu dokumentalnego “Mahomet: Życie Proroka”, emitowanego przez stację PBS w 2002 roku. Na nagraniu Jameel Johnson, były szef personelu kongresmana Gregory’rego Meeksa i założyciel oraz były prezes CMSA, siedzi obok Randalla “Ismaila” Royera, byłego działacza CAIR, który odsiaduje wyrok za przyznanie się do pomocy dżihadystom z Wirginii w dostępie do szkolenia terrorystycznego w Pakistanie w 2004 roku. Obóz prowadziła Lashkar-e-Taiba, uznana przez USA za organizację terrorystyczną od 2001 roku. Rok wcześniej Royer został sfilmowany, jak uczęszcza na modlitwy prowadzone przez Awlakiego, a dokumenty pokazują, że brał udział w szkoleniu dla dżihadystów w Pakistanie.

Nihad Awad, dyrektor wykonawczy CAIR, również był widziany na modlitwach u Awlakiego. Awad popierał Hamas i był na jego zebraniu w 1993 roku w Filadelfii, nagranym przez FBI, jak wynika z oficjalnych danych oraz dokumentów sądowych z procesu Holy Land Foundation. CAIR został nazwany nieoskarżonym współkonspiratorem w tym procesie. W zeszłym roku FBI zaostrzyło relacje z CAIR z powodu dowodów na powiązania grupy z siatką wspierającą Hamas, który został uznany przez Departament Stanu za organizację terrorystyczną, zgodnie z dokumentami uzyskanymi przez grupę badawczą Investigative Project on Terrorism (www.investigativeproject.org/about.php).

“FBI ograniczyło swoje formalne kontakty z urzędnikami CAIR, dopóki pewne kwestie nie zostaną wyjaśnione przez kwaterę główną CAIR” – powiedział Fox News rzecznik FBI John Miller. “Kierownictwo CAIR jest tego świadome. To wszystko na ten temat.”

Asystentka Nihada Awada, Asma Gheyoub powiedziała Fox News, że przekazała naszą prośbę o komentarz oraz, że Awad będzie z nami w kontakcie. Awad się nie odezwał.

Wygląda na to, że Ibrahim Hooper, krajowy dyrektor ds. komunikacji CAIR, również brał udział w modłach Awlakiego. Zapytany o to przez Fox News powiedział: “Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że modlitwy są otwarte dla publiczności i pracowników? Nie mamy nic do tego, kto prowadzi tam modlitwy. A może chcecie po prostu oczerniać muzułmanów?”. Zapytany o to, kto wybiera osobę prowadzącą modlitwy, Hooper odpowiedział: “Musicie zapytać pracowników”. Zapytany o to, czy jest na nagraniu wideo ze spotkań lub czy brał udział w którejkolwiek z modlitw na Wzgórzu Kapitolińskim prowadzonych przez Awlakiego, Hooper odpowiedział: “Nawet nie pamiętam. Nie interesuje mnie dalsze wspieranie antymuzułmańskiej agendy Fox News, ale dziękuję za telefon”.

Fox News dowiedziało się, że CMSA skupia głównie młodych pracowników Kapitolu, którzy nie decydują o wyborze mówców; twierdzą oni, że to organizacje takie jak CAIR silną ręką wybierają i sprowadzają gości z zewnątrz.

Ibrahim Ramey, dyrektor ds. praw człowieka i obywatela w Muslim American Society, muzułmańskiej grupy nacisku z siedzibą w Waszyngtonie, powiedział FoxNews.com, że CMSA nigdy nie wsparłoby nikogo, kto popiera przemoc wobec USA. Ramey powiedział też, że brał udział w wielu spotkaniach CMSA i uznaje niektórych jego członków za przyjaciół. “Wiem, że szejk Awlaki wypowiedział wojnę Ameryce i amerykańskim celom cywilnym i że nie byłby mile widziany podczas uczestnictwa w programie CMSA na Wzgórzu Kapitolińskim” – oznajmił Ramey. “Wygłosił on bardzo jednoznaczne stwierdzenia odnośnie zabijania niewinnych, ale był przed laty wielce szanowanym członkiem społeczności muzułmańskiej Północnej Wirginii, podczas gdy jego obecnej postawy nie da się pogodzić z pracą, jaką wykonujemy w CMSA.”

Wideo nakręcone przez „Roll Call” (gazetę wydawaną na Kapitolu) w kwietniu 2010 roku pokazuje jednak kolejny zestaw kontrowersyjnych postaci, włączając w to Anwara Hajjaja, prowadzącego modlitwy. Hajjaj, jak wykazują zeznania podatkowe, był prezesem charytatywnego stowarzyszenia Taibah International Aid Association, które zostało uznane za organizację terrorystyczną przez amerykański Departament Skarbu w 2004 roku z powodu powiązań z siatką przekazującą pieniądze Hamasowi. Hajjaj i bratanek Osamy bin Ladena, Abdullah bin Laden, współzałożyli World Assembly of Muslim Youth (Światowe Zgromadzenie Młodzieży Muzułmańskiej, WAMY), które FBI uznaje za “podejrzaną o terroryzm organizację” od 1996 roku, zgodnie ze skargą złożoną w sądzie federalnym Nowego Jorku w imieniu rodzin ofiar ataków z 11 września. Sędzia odmówił oddalenia zarzutów wobec WAMY we wrześniu, mówiąc, że zarzuty przeciwko niemu były “wystarczające, by pokazać, że świadomie i z premedytacją zapewnia materialne wsparcie dla al-Kaidy”. Według raportów, zaangażowanie Hajjaja w CMSA sięga 2006 roku.

Ale są też inni. Esam Omeish, były przewodniczący Muslim American Society, również prowadził modlitwy na Wzgórzu Kapitolińskim. Nawoływał on do podążania “drogą dżihadu”, popierał samobójcze ataki bombowe i namawiał do oskarżenia o zdradę stanu prezydenta George’a W. Busha. Zgodnie z dokumentami Departamentu Stanu, w 2007 roku musiał zrezygnować z pracy w komisji ds. imigracji stanu Wirginia z powodu komentarzy, jakie wypowiedział o “machinie wojennej Izraela” podczas konfliktu Izraela z Hezbollahem w 2006 roku. Jest również oskarżony o popieranie ataków samobójczych i przemocy, służących „ustanowieniu państwa palestyńskiego.”

Inną kontrowersyjną postacią jest Salam al-Marayati, prezydent Muslim Public Affairs Council (Muzułmańskiej Rady Spraw Publicznych), który przemawiał na forum CMSA transmitowanym przez CSPAN (sieć kablowa, nadająca m.in. relacje z obrad Kongresu – red.) w sierpniu tego roku. W 1999 roku Marayati został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska w narodowym komitecie ds. terroryzmu po kilku podburzających oświadczeniach, jakie wygłosił publicznie. W wywiadzie dla „Los Angeles Times” z 2003 roku Marayati stwierdził, że członków organizacji rozgniewała prowadzona przez FBI “polityka uderzania w ludzi z powodu ich rasy i religii”. “To właśnie robią od czasu ataków, a nie znamy żadnego przypadku, który zakończyłby się aresztowaniem, oskarżeniem i procesem jakiegoś terrorysty”- powiedział. W 2006 roku podczas kolacji połączonej ze zbiórką pieniędzy dla Samiego al-Ariana, który przyznał się do winy w sprawie o spisek w celu pomocy dla Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, grupy uznanej za terrorystyczną, Marayati powiedział: “Więc mamy taką sytuację, w której dyktuje się nam, nie tylko w kwestii terminologii, ale dyktuje się nam, kto ma mówić w naszym imieniu, a nasze organizacje, nasze instytucje charytatywne są zamykane jedna po drugiej. Dlatego, bracia i siostry, nadchodzi burza. I ta burza będzie gorsza niż internowanie w Japonii.”

W wywiadzie z 2000 roku były szef wydziału antyterrorystycznego FBI, Steven Pomerantz powiedział: “Marayati usprawiedliwia i broni działań organizacji terrorystycznych, takich jak Hamas, które poza innymi brutalnymi działaniami były zaangażowane w zabójstwo obywateli amerykańskich. Zakwalifikował też atak terrorystyczny Hezbollahu, w którym zabito 241 żołnierzy Marines, jako ‘operację militarną’”.

Ibrahim Ramey zaprzeczył jednak, by ktoś świadomie sprowadzał na Wzgórze zwolenników przemocy, nazywając pracę CMSA i brutalnych dżihadystów wykluczającymi się wzajemnie. “Jestem pewien, że nie ma żadnego poparcia dla niczego, co jest nielegalne lub brutalne wobec Stanów Zjednoczonych”- powiedział. “Wypieramy się takich rzeczy – wierzymy, że społeczna zmiana jest potrzebna, ale jest to coś, co chcemy osiągnąć legalnie, uczciwym wysiłkiem”.

Twitter CMSA wykazał tożsamość innych gości na Wzgórzu Kapitolińskim:

Johari Abdul Malik, imam meczetu Dar al-Hijrah w Falls Church w Wirginii, którego imamem był kiedyś Awlaki; wygłaszał stwierdzenia popierające członków jego meczetu skazanych za zarzuty związane z terroryzmem. Między nimi jest Omar Abu Ali, skazany w 2005 roku za pomoc dla al-Kaidy i konspirację w celu zabicia prezydenta George’a W. Busha. Malik, członek oficjalnej delegacji Departamentu Stanu w Afganistanie, odpowiedział Fox News przez e-mail, że wyjeżdża za granicę i nie będzie mógł tego skomentować.

Tariq Ramadan, który przez sześć lat miał zakaz wjazdu do USA za darowizny dla Hamasu. W kwietniu CMSA ogłosiło na Twitterze, że grupa “będzie miała zaszczyt gościć na Wzgórzu Kapitolińskim profesora Tariqa Ramadana! Rozpoczyna on objazd kraju z przemówieniami.”

Abdulaziz Othman al-Twaijri, szef Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization, wydziału edukacji, nauki i kultury OIC, przybył na spotkanie CMSA na Kapitolu w maju.

“Organizacja Konferencji Islamskiej… On jest obcym agentem” – komentuje Patrick Poole. „To tak, jakby na Kapitolu przemawiał rząd Iranu”.

Kapelan Wzgórza Kapitolińskiego, wielebny Daniel Coughlin powiedział, że na Kapitolu działa wiele organizacji pracowniczych – na przykład Black Caucus (organizacja zrzeszająca czarnoskórych członków kongresu) i Stowarzyszenie Golfistów, ale jest tylko kilka religijnych. A one, tak samo jak niereligijne zrzeszenia pracownicze, są nadzorowane przez Komitet ds. Administracji Kongresu. Istnieją również inne, doraźnie zorganizowane grupy modlitewne, które spotykają się nieoficjalnie. “To nie tylko modlitwy” – powiedział Coughlin. – „Grupy religijne mają różne spotkania, czasem są to prelekcje, czasem spotkania towarzyskie.”(pj)

Jana Winter

Tłumaczenie Veronica Franco

http://www.foxnews.com/politics/2010/11/11/congressional-muslim-prayer-group-terror-ties/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze