Tajlandia: islamiści zabijają nauczycieli

thailandjihad_12
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wśród pięciu zabitych w atakach, przeprowadzonych prawdopodobnie przez bojowników islamskich na południu Tajlandii, znalazło się dwoje nauczycieli, co przyczyniło się do nawoływań do zamknięcia szkół, informują władze tajskie.

thailandjihad_12Erupcja przemocy nastąpiła po tym, jak wojsko najechało na obóz w lesie, który prawdopodobnie używany był jako obóz treningowy dla malezyjskich bojówkarzy  – jak do tej pory największy od czasów wybuchu rewolty sześć lat temu.

We wtorek 54-letni nauczyciel został zabity, a jego 52-letnia żona raniona w drodze do pracy w prowincji Narathiwat. Była to 135 śmierć nauczyciela na południu od roku 2004. Stowarzyszenie nauczycieli Narathiwat zaapelowało do szkół w prowincji o zamknięcie placówek na trzy dni, co pozwoliłoby władzom na zwiększenie bezpieczeństwa. ”Nie chcemy, żeby nauczyciele umierali z powodu braku odpowiednich środków bezpieczeństwa”, powiedział szef stowarzyszenia Boonsom Thongsriplai.

Niektóre z 400 szkół w prowincji już zostały zamknięte, a kolejne mają pójść w ich ślady. Nauczyciele szkół państwowych są częstym celem, gdyż utożsamiani są z władzami na południu, gdzie bojówkarze islamscy postrzegają edukację jako wysiłki Bankoku w celu wzmocnienia kultury buddyjskiej. Niemniej jednak w zamieszkach giną zarówno buddyści jak i muzułmanie. Od 2004 roku zginęło już 4300 osób.

Prawdopodobnie w opanowanych przez wojsko obozach w Narathiwat przebywało 30 bojówkarzy, którzy uciekli zaledwie parę godzin przed przybyciem armii. W ośmiu prowizorycznych schronach znajdujących się  naokoło obozu znalezione zostały między innymi pistolety, noże, waluta malezyjska, leki i krótkofalówki.

Południowy region Tajlandii był autonomicznym malezyjskim sułtanatem do czasu, kiedy ten buddyjski kraj zaanektował go przed stu laty temu, przyczyniając się tym samym do napięć, które mają swoją kontynuację w obecnych rewoltach. Od pięciu lat na południu Tajlandii obowiązuje stan wyjątkowy. (ms)

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook