Szwedzki premier zaprasza islamistę do rządu

Nowowybrany premier Szwecji z partii SAP (szwedzkich socjaldemokratów), Stefan Löfven, znalazł się w ogniu krytyki za przyjęcie do rządu polityka określanego jako „islamistę”.

Mehmet Kaplan (43 lata) został ministrem infrastruktury i planowania przestrzennego. Wcześniej przez dwie kadencje był członkiem parlamentu z ramienia Partii Zielonych.

Mianowanie Kaplana na ministra wywołało oburzenie nawet wśród byłych przywódców socjaldemokratów. „Dagens Nyheter” cytował Nalina Pekgula, byłego posła SAP o pochodzeniu kurdyjskim. Jego zdaniem Kaplan jest „islamistą”, który ma „ukryty cel i zmierza do wzmocnienia sił islamistycznych w Szwecji”. Nominacja ta jest – zdaniem Pekgula – „zaskakująca i przerażająca”. Podawał przykłady różnych działań oraz wypowiedzi Kaplana, zaznaczając, że każdy, kto ośmiela się go krytykować, jest oskarżany o islamofobię.

Kaplan

Kaplan

Przed pracą w parlamencie Kaplan był rzecznikiem SMR (Szwedzkiej Rady Muzułmanów), organizacji zrzeszającej sto tysięcy członków. W 2006 roku śledztwo stacji telewizyjnej STV ujawniło, że SMR podziela ideologię egipskiego Bractwa Muzułmańskiego – uznanego za organizację islamistyczną. Kaplan, przedstawiciele SMR oraz Bractwa Muzułmańskiego spotkali się w szwedzkim parlamencie

Urodzony w Turcji Kaplan był jednym z 688 pasażerów tzw. Flotylli Wolności do Gazy w 2010 roku, zorganizowanej przez turecką organizację islamistyczną IHH. Izraelskie służby specjalne zajęły wówczas statek „Mavi Marmara”. Wynikiem zajścia była śmierć dziewięciu obywateli Turcji oraz rany siedmiu komandosów izraelskich.

W 2011 roku Kaplan zaprosił do przemówienia w parlamencie Yvonne Ridley, członkinię brytyjskiej organizacji ekstremistycznej Respect Party. Popiera ona antysemityzm, radykalną ideologię islamską oraz międzynarodowy socjalizm. Zaproszenie zostało wycofane, a Kaplan musiał za nie przepraszać – przekonywał, że nie był świadomy poglądów Ridley.

Ostatnio Kaplan porównał młodzież wstępującą do ISIS ze Szwedami, którzy ochotniczo bronili Finlandii podczas inwazji sowieckiej w 1939 roku. Reprezentant FHS (Narodowej Szwedzkiej Akademii Obrony) potwierdził, że co najmniej osiemdziesięciu Szwedów walczy w Syrii z ramienia ISIS. W sierpniu szwedzki członek ISIS zadzwonił do popularnego arabskiego programu telewizyjnego Su’al Jari (Odważne Pytania), grożąc swojemu państwu, co postawiło policję i służby bezpieczeństwa Säpo w stan gotowości. Człowiek podający się za Szejka Ahmeda cytował Koran. Według jego słów bóg dał muzułmanom „wskazówki do tego, żeby zabijać niewiernych”, a muzułmanie „wytoczą Szwecji wojnę” aż do „dnia naszej śmierci”.

Kaplan określił później podobieństwo między bojownikami ISIS a obrońcami Finlandii jako „złe porównanie”, ale nie wszystkich to przekonuje. Według Pekgula „Kaplan mówi dokładnie to, co ma na myśli i uznaje dżihadystów za wojowników o wolność”. Odrzuca też pogląd Kaplana, że to europejska „islamofobia” kieruje młodzież muzułmańską do ISIS, a publiczne fundusze powinny być skierowane do meczetów, żeby przeciwdziałać propagandzie ISIS. Sympatie do tej organizacji są – zdaniem Pekgula – podsycane przez alienację młodzieży w połączeniu z radykalnymi i pełnymi nienawiści poglądami mówców zapraszanych do meczetów. Tak było, kiedy Muzułmańska Młodzież Szwecji – której Kaplan przewodził w latach 2000-2002 – do sztokholmskiego meczetu zaprosiła Riyadga ul Haqa. Ul Haq to brytyjski duchowny; zdaniem Pekgula „wspiera on zbrojny dżihad” oraz „gardzi Żydami, chrześcijanami i hinduistami”.

„Niewielu zeświecczonych muzułmanów nie uznaje go za islamistę. Jest to jasny znak dla muzułmanów – islamiści mają teraz poparcie władz szwedzkich”, powiedział Pekgul.

Kaplan określił oskarżenia Pekgula jako „ogólniki”. Dodał też, że nie da się udowodnić nieistnienia ukrytych celów. Zapytany dwukrotnie o to, jak dystansuje się od radykalnego islamu, podał przykład dwóch napisanych przez siebie artykułów. Dotyczą one muzułmanów w Szwecji i pod

kreślają, że polityka i religią wykluczają się nawzajem.

Według raportu o wolności religijnej Departamentu Stanu USA (2012), muzułmanie stanowią 6 procent populacji Szwecji (ok 500-550 tysięcy osób). Zgodnie z danymi ONZ do Szwecji wpłynęło najwięcej na świecie wniosków o udzielenie azylu politycznego w relacji do liczby mieszkańców, w latach 2009-2013. Aktualny napływ imigrantów jest na najwyższym poziomie od dwudziestu lat, a uchodźcy pochodzą głównie z Syrii, Somalii i Iraku – krajów o przewadze muzułmańskiej.

Veronica Franco, na podstawie:

http://www.algemeiner.com/2014/10/21/swedish-pm-under-fire-for-appointing-islamist-to-cabinet/

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign