Pierwszy zakaz chust dla dziewczynek w Szwecji

Rada miejska w Staffanstorp, mieście na południu Szwecji niedaleko Malmö, jako pierwsza w Szwecji przegłosowała zakaz noszenia chust w szkołach przez dziewczynki młodsze niż 13-letnie. W Staffanstorp rządzi koalicja Partii Umiarkowanej i antyimigracyjnych Szwedzkich Demokratów. Uchwała została zaatakowana przez opozycyjnych socjaldemokratów („problem dziewczynek noszących chusty nie istnieje”) i przez Narodową Agencję ds. Edukacji („narusza wolność religijną”).

Burmistrz Staffanstorp uzasadnił nowy przepis następująco: „Chusta jest symbolem niedostępności kobiet, jest seksualizacją kobiet i bezsensowne jest używanie jej przez dziewczynki. Nie mam nic przeciwko dorosłym kobietom noszącym chusty, ale to są małe dziewczynki, dzieci”. (g)

Źródło: thelocal.se

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom

Pakistan pogrąża się w islamskim fanatyzmie