Szwecja: nie ma dnia bez gwałtu

Szwedzkie media bez większych emocji lub analizy problemu piszą o kolejnych przypadkach napaści seksualnych, które w Szwecji stają się codziennością. 

Niedawno pisaliśmy o horrorze, jaki się wydarza na basenach w Szwecji.

Okazuje się, że poza basenami sytuacja wcale nie jest o wiele lepsza.

19, 21 i 22 lipca doszło do trzech zbiorowych gwałtów w okręgu Kalmar. W pierwszym przypadku ofiarą była 17-letnia dziewczyna, która przed gwałtem została wypuszczona do lasu. Pozostałe ofiary miały 30 i 50 lat. Sprawcy pozostają nieznani, a policja nie podaje szczegółów o ich przynależności etnicznej. Również w  Kalmarze w maju tego roku sąd skazał 19-letniego imigranta na grzywnę 4000 koron za molestowanie dwóch dziewcząt 13- i 14-letniej. Mężczyzna, który przebywa w Szwecji nielegalnie, gdyż odmówiono mu azylu, łapał dziewczynki za organy płciowe i piersi.

W miniony weekend w miejscowości Skellefteå odbył się festiwal muzyczny Trästockfestivalen. Doszło tam do 12 zgłoszeń o molestowanie seksualne; rok temu było tylko jedno takie zgłoszenie. W tym roku organizatorzy wynajęli dwa autobusy, żeby dowieźć na festiwal nowoprzybyłych do Szwecji imigrantów. Natomiast o bezpieczeństwo uczestników zadbali aranżując „panel dyskusyjny o roli mężczyzny” gdyż, jak piszą na stronie festiwalu, „większość przestępców to mężczyźni”.

W nocy z 16 na 17 lipca 20 letni „obywatel Szwecji” dokonał gwałtu na 25-letniej kobiecie w miejscowości Sundsvall. Mężczyzna jest imigrantem z Iraku, przybył do Szwecji wraz z rodzicami pod koniec lat 90′, otrzymał obywatelstwo w 2006 roku.

W zeszłym tygodniu w idyllicznej miejscowości Visby na wyspie Gotland doszło do dwóch gwałtów dokonanych przez imigrantów. Jeden ze sprawców jest Arabem z Libii, drugi nie ma  meldunku w Szwecji, podaje swoje pochodzenie jako portugalskie.

W Malmö, 22 lipca w środku dnia doszło do gwałtu na 14-letniej dziewczynce. Ofiara spacerowała w okolicy kompleksu sportowego Husiegårds Idrottsplats, gdy jakiś mężczyzna podjechał na rowerze, zsiadł, wciągnął ją w krzaki i zgwałcił. Dziewczynka jest zdruzgotana, pierwszego dnia nie była w stanie rozmawiać z policją.

W zeszłym tygodniu na międzynarodowym turnieju piłki nożnej dla młodzieży Gothia Cup, który odbywa się w Göteborgu doszło do wyłączenia z turnieju drużyny z Maroka. Podczas uroczystości otwarcia turnieju trener drużyny Mohammed El Asmar wraz z wieloma swoimi zawodnikami otoczyli trzy nastoletnie dziewczęta. Napastnicy łapali ofiary za narządy płciowe, piersi oraz całowali. El Asmar został aresztowany. Policja nie chciała początkowo podać kraju ani nazwiska napastnika.

Między 17 a 23 lipca w miejscowości Malung odbył się festiwal muzyczny ”Dansbandsvecka”. Doszło tam do dwóch gwałtów na 17- i 18-letnich dziewczętach. Jedną z nich zgwałcono na parkiecie tanecznym. Wiele kobiet obłapiano. Według wpisów na Facebooku napastnikami byli imigranci, policja jednak podaje, że nie może się wypowiedzieć na temat pochodzenia napastników.

Wszystkie opisane przypadki (oprócz jednego w Kalmarze) wydarzyły się w ciągu 9-10 dni. Pokazuje to skalę problemu. Podobnie jak ostatnio w Niemczech nie ma dnia bez zamachu, tak w Szwecji – nie ma dnia bez gwałtu.

 

Jakub Walski ze Szwecji dla Euroislam.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign