Wiadomość

Szwajcaria zaostrzy przepisy antyterrorystyczne

Plakat popierający zakaz burki w Szwajcarii (marzec 2021). Flickr.com

Większością 57 procent głosów Szwajcarzy zaakceptowali w niedzielnym referendum zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych obejmujących osoby od 13 roku życia.

Uchwalone we wrześniu 2020 roku przepisy zostały poddane pod publiczne głosowanie wskutek protestów kilkudziesięciu organizacji, które zebrały 140 tys. podpisów pod wnioskiem „Nie dla zapobiegawczego karania”.

Przeciwko nowym przepisom protestowały Amnesty International i osoby odpowiedzialne za prawa człowieka w ONZ i Unii Europejskiej. Głównymi zarzutami były nieprecyzyjna definicja terroryzmu, swoboda decydowania przez policję o osobach podejrzewanych i obejmowanie działaniem przepisów dzieci.

Przepisy antyterrorystyczne, przyjęte większością głosów przez szwajcarski parlament, dają policji znaczne uprawnienia do działań zapobiegawczych wobec osób podejrzewanych o przygotowywanie działań terrorystycznych, ale wobec których nie ma dowodów wystarczających do postawienia ich przed sądem.

〉 O szwajcarskim dżihadyście pisaliśmy w artykule „Emir von Winterthur” skazany za rekrutację dżihadystów

Policja może nakazywać takim osobom regularne stawianie się w komisariatach, wydawać im zakaz poruszania się poza wyznaczonymi obszarami, konfiskować paszporty, zakazywać kontaktu z określonymi osobami, a nawet wprowadzać areszt domowy.

Wszystkie przepisy dotyczą również nieletnich od 13 roku życia, z wyjątkiem aresztu domowego, który można wprowadzić od 16 roku życia. Decyzje o areszcie domowym muszą być zaakceptowane przez sędziego; pozostałe policja podejmuje samodzielnie, ale można się od nich odwoływać do sądu administracyjnego.

Szwajcaria wprowadziła ostre przepisy antyterrorystyczne po dwóch atakach nożowników w 2020 roku, ale głównym powodem była obawa przed zamachami terrorystycznymi do jakich dochodziło w Paryżu, Nicei, Berlinie czy Brukseli. Szwajcarski minister spraw wewnętrznych, broniąc przepisów odnoszących się do dzieci, przytoczył przykład dwóch nastolatków, w wieku 15 i 16 lat, którzy wyjechali ze Szwajcarii, żeby walczyć w oddziałach Państwa Islamskiego. Ogółem ze Szwajcarii 92 osoby wyjechały do ISIS.

Przepisy, które wejdą w życie w Szwajcarii, są najostrzejsze w Europie. W tym roku kraj ten w referendum przyjął niewielką większością głosów zakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

Muzułmanie stanowią około 5,5% ludności Szwajcarii; w ciągu 30 lat ich liczba wzrosła pięciokrotnie. Działają tam grupy radykalne i powiązane z terrorystami. W listopadzie 2020 roku policja zatrzymała dwie osoby współpracujące z terrorystą, który zabił w Wiedniu cztery osoby. Za rekrutowanie do ISIS skazany został w ubiegłym roku Sandro V., zwany „Emirem Wintherturu”.

Kilka dni temu prawomocnym wyrokiem pierwsza osoba pozbawiona została szwajcarskiego obywatelstwa – jest to mężczyzna skazany za rekrutowanie do organizacji terrorystycznej powiązanej z Al Kaidą, a posiadający również obywatelstwo tureckie. (g)

〉 O zakazie burki: „Szwajcaria wprowadzi zakaz noszenia burki”

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom