Wiadomość

Po ataku w Wiedniu: Szwajcaria zatrzymuje podejrzanych

Kadr z wideo propagandowego przygotowanego przez jeden ze szwajcarskich islamskich związków religijnych, który wywołał kilka lat temu oburzenie.
Kadr z wideo propagandowego przygotowanego przez jeden ze szwajcarskich islamskich związków religijnych, który wywołał kilka lat temu oburzenie.

Służby szwajcarskie zatrzymały dwóch podejrzanych, przyjaciół sprawcy islamistycznego ataku terrorystycznego w Wiedniu. Okazuje się, że byli oni już podejrzanymi w sprawach związanych z terroryzmem.

W 24 godziny po zamachu w Wiedniu służby szwajcarskie zatrzymały podejrzanych o związki z atakiem. „Dochodzenie policji doprowadziło do zidentyfikowania 18-letniego i 24-letniego obywatela Szwajcarii”, poinformowała policja z Zurychu. Działania prowadzone są w koordynacji z austriackimi władzami.

Obaj zostali aresztowani w mieście Winterthur (płd. wschód), który uważany jest za matecznik islamskich ekstremistów w Szwajcarii. Policja oświadczyła, że obecnie sprawdza skalę powiązań między zatrzymanymi, a terrorystą z Wiednia.

Osoby te nie są jednak nieznane służbom. Prokuratura otworzyła przeciwko nim sprawy, które toczą się od 2018 i 2019 roku. Młodszy oskarżony jest jako nieletni, ale od lat znany był śledczym zajmującym się fenomenem islamistycznej radykalizacji w Winterthur. Dochodzenie wobec niego toczy się ze względu na uchwaloną ustawę penalizującą związki z Al-Kaidą, ISIS i organizacjami z nimi powiązanymi.

W Winterthur w roku 2017 oskarżono imama z meczetu An’Nur o wzywanie do mordowania niepraktykujących muzułmanów. We wrześniu bieżącego roku na cztery lata więzienia skazano mężczyznę zwanego „emirem Wintherturu”. Sędziowie uznali go winnym walk w Syrii po stronie Państwa Islamskiego i zachęcania szwajcarskich obywateli do udziału w dżihadzie.

Już wtedy wyszły na jaw związki Winterthur z islamistyczną sceną w Austrii. „To zaskakujące jak wielu członków sceny dżihadystycznej w Winterthur jest pochodzenia albańskiego”, powiedział badacz dżihadyzmu z Uniwersytetu w Lucernie Johannes Saal w wywiadzie dla „Blick”

Jak podaje AFP, federalna prokuratura w Szwajcarii (MPC) prowadzi obecnie 70 spraw w powiązaniu z terroryzmem; w większości dotyczą propagandy i rekrutacji oraz finansowania organizacji terrorystycznych. Część, w związku z nowym prawem, dotyczy udziału w walkach ISIS i Al-Kaidy na terenie Syrii.

W zamachu w Wiedniu, który miał miejsce w poniedziałek wieczorem, zginęły cztery osoby oraz sprawca zastrzelony przez policję. 23 osoby zostały ranne.(j)

Źródła: The Local, Swiss info, Blick

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign