Szwajcaria: uczennica może nosić chustę w szkole

1
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Szwajcarski sąd unieważnił zakaz noszenia islamskiej chusty w szkole.

1

 

 

 

 

 

 

 

Sąd Administracyjny orzekł na korzyść rodziców 13-letniej uczennicy, którzy odwołali się od decyzji podjętej przez władze szkolne, zakazującej noszenia chusty w klasie. Sąd orzekł, że decyzja o zakazie była „nieadekwatna”, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to, by noszenie chusty lub hidżabu, ubieranych zwyczajowo przez muzułmanki na znak skromności, było powodem szkolnych problemów lub też miało wpływ na integrację w klasie.

Szkoła wprowadziła zakaz w zeszłym roku na początku lata.

Sąd uznał, że zakaz byłby uzasadniony jedynie wtedy, gdyby noszenie chusty stanowiło „poważne zagrożenie dla pokoju  pomiędzy religiami”. W wyroku sąd zgodził się również z argumentami adwokata dziewczynki, dotyczącymi wolności religijnej, chronionej prawem federalnym i kantonalnym, jak również Europejską Konwencją Praw Człowieka.

W tym samym dniu, w którym zapadła decyzja, rząd federalny podtrzymał wyrok, na mocy którego w kantonie Ticino obowiązuje zakaz noszenia w miejscach publicznych nakryć głowy zasłaniających twarz, takich jak noszone przez muzułmańskie kobiety burki i nikaby. Wyborcy, przy wsparciu rządu kantonu, wyrazili zgodę na wprowadzenie zakazu we wrześniu 2013 r.

Zdaniem Federalnej Rady Ministrów inicjatywa jest zgodna z polityką Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wcześniej orzekł, że zakaz zakrycia twarzy we Francji nie stoi w sprzeczności z wolnością religii i niedyskryminowaniem.

Federalna decyzja ośmieliła członka parlamentu z ramienia prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej, Waltera Wobmanna, do szukania poparcia dla inicjatywy ogólnokrajowego zakazu zakrywania twarzy.

Hisham Maizar, przewodniczący grupy zrzeszającej islamskie organizacje w Szwajcarii powiedział: „Jesteśmy skłonni to zaakceptować, ponieważ utrzymanie pokoju jest dla nas wyjątkowo ważne”.

Sy, na podst.: http://www.thelocal.ch/20141113/court-backs-right-for-schoolgirl-to-wear-scarf

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook